До 18 септември държавата приема оферти за покупка на малки гори

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Малки горски имоти може да бъдат предложени за продажба на държавните горски предприятия до 18 септември. Това е крайният срок, в който стопаните трябва да подадат молби за закупуване на частни горски имоти от страна на държавата. Към момента подадените заявления са близо 100. Това обяви за „Агрозона“ министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

От края на юли Държавните горски предприятия в България за първи път започнаха да изкупуват дребни по размер горски територии. Условието е горите да са собственост на български физически лица, да не са били предмет на замяна и да са до 5 хектара. „Всеки ден множество обаждания, тъй като трябва да се представят определен вид документи. Надяваме се, че това е реален интерес и това означава, до крайния срок, който е 18 септември, молбите да стават повече.“, каза още тя. Мярката се взима с цел да бъдат уедрени държавните гори и да се намали незаконната сеч. Приложението й стана възможно, след като бяха направени промени в Закона за горите.

Реституираните гори на практика не носят доход на собственика, няма реален частен пазар както например при земеделската земя. Собствениците не могат да продадат този актив и най-вече не могат нито да охраняват, нито да стопанисват тези горски имоти. В същото време най-честите нарушения при нерегламентирана гола сеч са тези концентрирани части имоти при тях, каза министър Танева.

Бюджетът за изкупуване на малки гори от всички държавни горски стопанства е 700 хил. лв. „Ако не стигне този ресурс, ние ще удовлетворим по ранкинг и по правила, които сме публикували и са уведомени тези собственици, ще ранкираме кои имоти ще купим, а за следващите планове на държавните горски предприятия ще заложим по-големи бюджети за закупуване на гори.“, обясни министър Танева.

Стопанисването на горите не е по силите на повечето частни собственици, които няма как да се справят с незаконната сеч и с пожарите. За по-добрата охрана на горите от тази година всяко държавно горско предприятие ще разполага със своя система за видеонаблюдение, обяви зам.-министър Георги Костов. Изкупуването на частни гори ще продължи и през следващата година, като сделките са доброволни.

От началото на 2016 г. у нас са унищожени над 11 000 дка гори, като на над 2000 дка короните са засегнати и дърветата са напълно унищожени. Разходите на държавата по поддържането и възобновяването на горските територии са между 800 и 1000 лева на дка. Средно за последните 15 години, горските пожари напълно унищожават 1 млн. куб. дървесина годишно.

Повече по темата прочетете ТУК.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама