До 110 000 лв. глоба за незаконно производство и продажба на ГМО храна

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

110 000 лв. е максимално предвиденият размер на глобата за нарушение на обнародвания днес в Държавен вестник Закон за храните. В документа е записано, че който произвежда и продава генетично модифицирана храна, ГМО за използване в храни или като храна или храна, съдържаща съставки, произведени от ГМО, в нарушение на изискванията на Закона за храните, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 25 000 до 35 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – с глоба от 35 000 до 70 000 лв.

За такова нарушение извършено от юридическо лице или едноличен търговец се налага имуществена санкция в размер от 50 000 до 70 000 лв., а при повторно нарушение – от 70 000 до 110 000 лв.

Други санкции

Според обнародвания текст на закона, който пусне на пазара храни от животински произход, за които няма здравна или идентификационна маркировка, го грози глоба от 3 000 до 5 000 лева при първоначално нарушение. При второ нарушение санкцията става от 5 000 до 7 000 лева.

За едноличните търговци санкциите варират от 7 000 до 10 000 лева при първоначално нарушение. Ако нарушението се повтори, едноличният търговец ще трябва да плати глоба, която варира от 13 000 до 15 000 лева.

Когато лице извърши нарушение на този закон или на подзаконовите нормативни актове по прилагането му в тригодишен срок от влизането в сила на наказателно постановление, издадено за същото по вид нарушение, глобата или имуществената санкция е в троен размер.

За извършени системни нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му глобата или имуществената санкция е в петорен размер на най-високата постановена глоба или имуществена санкция.

Четири отговорни министерства

Четири министерства се ангажират с прилагането на закона. Това са Министерството на земеделието, храните и горите, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и Министерството на околната среда и водите.

Министърът на околната среда и министърът на земеделието провеждат държавната политика в областта на генетично модифицирани организми /ГМО/ по Закона за генетично модифицирани организми и координират дейността на контролните органи, свързани с прилагането на закона.

Министърът на здравеопазването ще провежда държавната политика за безопасност, защита на здравето и интересите на потребителите при производство, дистрибуция и пускане на пазара на бутилирани натурални, минерални, изворни и трапезни води. Здравното министерство ще отговаря за предотвратяване разпространението на инфекции, предавани на хора, чрез храни и води и др.

Министърът на икономиката отговаря за държавната политика по отношение на безопасността и качеството при производството на спиртни напитки, на етилов алкохол и на дестилати от земеделски произход. Оценката на риска по агрохранителната верига се извършва от Центъра за оценка на риска по хранителната верига по реда на Закона за Центъра за оценка на риска по хранителната верига, определи НС. Официалният контрол по агрохранителната верига на всички оператори се извършва и по жалби и публикации.

Кой ще издава актове

Нарушенията на Зкона за храните и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му се установяват с актове на:

  1. инспектори в областните дирекции по безопасност на храните, осъществяващи официален контрол;
  2. държавни здравни инспектори по смисъла на Закона за здравето, осъществяващи официален контрол върху храните;
  3. държавни служители на Министерството на земеделието, храните и горите, оправомощени от министъра;
  4. държавни служители на Министерството на здравеопазването, оправомощени от министъра.

БАБХ, Етикет, Agrozona.bgНа проверяващите лица трябва да се осигури достъп до пътните превозни средства, превозващи храни на територията на съответната областна дирекция по безопасност на храните, включително право на достъп до всички документи, свързани с управляваното превозно средство и с извършвания превоз.

Подзаконовите актове

Очаква се в 6-месечен срок да бъдат приети, съответно издадени подзаконовите нормативни актове по прилагането на новия закон, а образците на документи по закона да бъдат одобрени от съответните компетентни органи в рамките на тяхната компетентност в двумесечен срок от влизането му в сила. Одобрените образци ще се публикуват на интернет страницата на съответния компетентен орган.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА