До 10 хил. лева санкция, ако се дават незаконни фуражи на животните

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Според свиневъди никой не би си позволил превантивното им използване

До 10 хил. лв може да достигне санкцията, ако юридическо лице храни с медикаментозни фуражи животни, предназначени за храна или пък животни, които не се отглеждат с тази цел, които не са произведени от одобрен производител на медикаментозни фуражи, предвиждат промените в Закона за фуражите, за които тече обществено обсъждане с краен срок дни преди Коледа. Санкцията започва от 5 хил. лв. При повторно нарушение глобата може да достигне до 20 хил. лв. За физическите лица глобата започва от 3 до 5 хил. лв, а повторното нарушение може да калкулира сума до 10 хил. лв.

Според промените в Закона за фуражите превантивната употреба на медикаментозни фуражи ще бъде категорично забранена. Забранява се и рекламата на такива средства, както и се предвижда регламент за одобрението и регистрацията на обектите, в които се произвеждат и търгуват медикаментозните фуражи. За нарушаване на разпоредбите за реклама на медикаментозни фуражи физическо лице може да отнесе глоба от 5 хил. до 10 хил лв., а при повторно нарушение – до 15 хил лв. За юридическо лице или едноличен търговец имуществената санкция е от 10 хил до 15 хил лв., а при повторно нарушение санкцията може да достигне до 30 хил лв. Продават ли се фуражи за животни, които не са предназначени за производство на храни в обекти, които не са регистрирани от Българската агенция по безопасност на храните физическите лица могат да бъдат глобени от 1 до 5 хил. лв при повторно нарушение, а юридическите – от 3 до 5 хил. лв за първо нарушение и до 10 хил. лв за повторно нарушение.

Според документа от Закона за ветеринарномедицинската дейност отпадат обектите, в които се продават храни за домашни любимци и те преминават под юрисдикцията на Закона за фуражите, тъй като храната за домашните любимци се класифицира като фураж.

Промените в Закона за фуражите въвеждат изискване за издаване на ветеринарна рецепта за употреба на медикаментозни фуражи, която е издадена само от ветеринарен лекар след извършен преглед на здравословното състояние на животните, както и въвеждането на система за събирането и обезвреждането на медикаментозни фуражи и/или на междинни продукти за производството им, които не са използвани.

Медикаментозните фуражи обикновено се използват за лечение на болести при големи групи животни, по-специално при свине и птици.

Според д-р Румен Караманов от бизнес група „Аякс“ контролът на медикаментозните фуражи има за цел да няма безразборна употреба на антибиотици. При случай на заболявания обаче няма как животните да се лекуват без да се използват подобни средства, но само след назначена антибиограма. „Това трябва обаче да е строго контролирало, да се спазват карентните срокове, които са необходими и посочени от самия производител на медикамента“, категоричен е той. „Конкурентен на пазара е този, който произвежда качествен по-евтин продукт. Никой свиневъд не би си позволил, особено в настоящата обстановка, да използва безразборно антибиотични, лечебни средства, които да се прилагат превантивно, тъй като това би оскъпило производството му и би го довело до загуба“, коментира още д-р Караманов.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама