Първите дни на септември донесоха значителна динамика в цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари, като пшеницата отбеляза най-голямо увеличение. Според експертите на Софийската стокова борса (ССБ), въпреки бързото прибиране на реколтата в САЩ и увеличеното предлагане на зърно от черноморския регион, цените се покачиха рязко поради изострено геополитическо напрежение в Близкия изток, негативни макроикономически прогнози и неблагоприятни данни за новата европейска реколта.
В Чикаго цената на хлебната пшеница се увеличи с 21 долара до 239 долара за тон за доставка през септември. Франция също регистрира увеличение с 9 евро до 218 евро за тон. Единствено Украйна и Русия отбелязаха лек спад в цените – съответно с 2 и 3 долара, като украинската пшеница достигна 223 долара за тон, а руската – 215 долара за тон.
При царевицата в САЩ цените също се повишиха с 22 долара до 204 долара за тон. Във Франция и Украйна цените останаха стабилни – съответно 201 евро и 200 долара за тон. Цените на ечемика и рапицата също останаха без промяна, като ечемикът в Украйна беше на ниво от 185 долара за тон, а рапицата на “Юронекст” запази стойността си от 469,75 евро за тон.
На борсата в Ротердам нерафинираното слънчогледово олио за септемврийска доставка поевтиня с 5 долара до 1090 долара за тон. Рафинираната захар на борсата в Лондон също регистрира спад, намалявайки с 15,40 долара до 541,80 долара за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки също бе активна. Хлебната пшеница от стари реколти се продаваше за 314 лева за тон, като на тази цена се сключиха сделки за над 90 000 тона. Новата реколта се търсеше на по-висока цена – 370 лева за тон. Търсенето на фуражна пшеница беше в диапазона 340 – 362 лева за тон, докато предлагането беше на 400 лева за тон. Фуражен ечемик се предлагаше за 320 лева за тон.
Цените на други основни стоки като олиото останаха стабилни – бутилираното олио се продаваше за 2,20 лева за литър, а нерафинираното – за 1750 лева за тон. Продължи и предлагането на жълт грах на цена от 1200 лева за тон.
В подкръг “Индустриални стоки” на ССБ бяха регистрирани сделки за газьол, пропан-бутан и природен газ на различни цени, в зависимост от количествата и договорените условия.