Димитър Димов – тихият професор ветеринар, оставил огнена следа в българската литература

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

Един човек, но с две призвания. Поезията и ветеринарната медицина вървели ръка за ръка в живота на един от  най-известните български писатели. Докато практикува  професията си, Димитър Димов написва едни от най-великите български романи, а специалисти във ветеринарното дело твърдят, че научните му разработки в сферата  на медицината за животни не отстъпвали по нищо на литературните му постижения. Спомените си за великия писател сподели за „Агрозона“ един от студентите на Димитър Димов – проф. Белоречков, председател на Съюза на  птицевъдите у нас, който от първо лице ни разказа някои
любопитни подробности за това какъв човек и преподавател е бил авторът на „Тютюн“.

За живота на един голям писател

Димитър Димов е български писател и драматург, ветеринарен лекар и професор по анатомия на гръбначните  животни. Той е роден в Ловеч на 25 юни 1909 г., но израства в Дупница. Първото си литературно вдъхновение той получава от  личността на свой роднина – Яне Сандански. От малък  Димов започва да събира материали за книга, която да  посвети на Яне, но в последствие така и не реализира.  Смята се, че майка му, Веса Харизанова, допринесла най-много за изграждането на образа му като писател. От  една страна заради същността си на силна и влиятелна личност, а от друга заради интереса, който самата тя проявявала към литературата и изкуството. Волно или неволно, тя се стремяла да предаде своите интереси и на сина  си. Вторият човек от семейството, който допринесъл за  културното развитие на Димов, е негов братовчед, който бил известен журналист и политически деец с влияние във времето между двете световни войни.
Баща му умира на бойното поле по време на Междусъюзническата война, когато той е едва на 4 години. Това събитие разтърсва майка му, която от прекомерен страх и  грижовност започва да ограничава контактите му, а в редките случаи, когато детето излиза, тя винаги го придружава. По това време Димов вече открито демонстрирал  интереса си към книгите, физиката и химията. Рисувал и карикатури, а съучениците му често го определяли като „чудак“. Интровертността му вероятно се поражда именно през тези години. Близки до семейството хора го определяли като тихо и затворено дете с богато въображение. Шест години по-късно, когато майка му се жени повторно, семейството се премества да живее в София.

ССА, тютюн, Agrozona.bg

Вторият му баща започва работа като тютюнев експерт и най-вероятно именно там, докато наблюдава работниците в  условията на тютюневите складове, у Димов се заражда  идеята, която по-късно през живота му се реализира като  най-известната му творба – романът „Тютюн“.

Ветеринарен лекар и професор в Селскостопанската академия в София

През 1928 г. бъдещият писател постъпва във Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет.  След един семестър решава да прекъсне обучението си,  но по-късно отново се връща, за да довърши започнатото.  Шест години по-късно официално завършва като доктор  по ветеринарна медицина, а междувременно постъпва на работа в Софийския централен бактериологичен институт. По-късно е прехвърлен на длъжност микробиолог в Областна ветеринарно-бактериална станция в Бургас.Пишещата машина на писателя, на която довършен първият  му роман „Поручик Бенц“, преоткриват през март 2020 г. в Бургас. Пет години работи и като участъков ветеринарен лекар в софийското село Ваксево и в Кнежа. След това става асистент по анатомия във Ветеринарномедицинския факултет  в Софийския университет. Работи и като доцент в Агрономическия факултет в Пловдив, както и в Селскостопанска-та академия в София. А малко след това става професор  по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните  животни във ВССИ „Г. Димитров“ в София. Именно за тази дисциплина ни разказва професор Белоречков.

“Това беше сложен предмет, а Димов така добре обясняваше всичко”бройлери, пилешко месо, Agrozona.bg

“Използваше различни цветове тебешири, с които оцветяваше костите и мускулите на животните и ни разказваше всичко за тях до най-малката подробност. Не беше стандартен. Рисуваше много детайлно и старателно. Залите винаги бяха пълни със студенти, когато той преподаваше. Потокът ни беше от 320 човека, неговите лекции се провеждаха в аулата на сегашния Биологичен факултет и почти винаги тя се запълваше цялата. Въпреки, че беше много стеснителен, тих, скромен и не много приказлив, лекциите му винаги бяха много интересни. Спомням си още, че пишеше с лявата си ръка“, разказва ни професорът.

„Може би една от причините да бъде толкова интересен на студентите беше и излезлия по това време роман „Тютюн“ и разискването му. Така да се каже, неговите почитатели сред студентите, се възползваха от възможността да му задават въпроси, свързани с книгите му след приключването на часовете. Покрай него всички ние проявихме интерес и към други негови произведения, издадени  преди „Тютюн“, споделя още Белоречков.

„Той влизаше тих, беше съвсем смирен. Носеше сако с отворена ръка, и когато започваше да чертае костите, сваляше сакото и оставаше по риза с къс ръкав. Рисуваше много красиво, въпреки, че пишеше с лявата ръка. Изразяваше се много добре, говореше тихо, но много ясно. Всички гледахме да седнем по-напред, за да го чуваме добре. Ние бяхме не толкова заинтересовани от лекциите, колкото от самия него“, разказва председателят.

Димов бил изцяло отдаден на работата и хобито си и трудно нещо можело да го измъкне от уединението. Въпреки, че три пъти заставал под венчилото, Димов сякаш имал изградена стена между себе си и останалия свят и писането на романи и работата му били най-важните неща за него През 1964 г. е избран за председател на Съюза на българските писатели, а две години по-късно умира на едва 56-годишна възраст. След като напуска този свят, близките му откриват два недовършени романа, както и две  научни разработки. Димов оставя след себе си богато литературно наследство и над 20 изследователски труда в областта на ветеринарната медицина.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА