ДГ „Здравец“: При нас децата няма да затлъстеят, менюто е балансирано

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

В Долна Митрополия тортите отдавна са забравени, малчуганите хапват здравословни храни

Предложените промени в Наредба 6 за здравословното хранене на децата на 3-7 години в детските заведения са добри и ще доведат до създаването на едни по-полезни навици у тях, но за осигуряването на качествени продукти, таксата, събирана от родителите към момента, трудно ще покрие разходите, смятат от ДГ „Здравец“ в Долна Митрополия. „Със сигурност ще се вдигне цената на хранодена.“, коментира Росица Георгиева, медицинска сестра в детското заведение. „Олиото трябва да е по браншови стандарт, лютеницата трябва да е по браншови стандарт, всички продукти трябва да са качествени“. От края на 2018 г. изискванията към качеството на храната на малчуганите се определят от Наредба 8 за специфичните изисквания и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно  на територията на училищата и на градините, както и към храни, предлагани при организирането на мероприятия за деца и ученици.

Подводните камъни

Основен проблем в промените на Наредба 6 при осигуряване на доставките се виждат със задължаването на заведенията да предлагат на малчуганите по минимум три пресни зеленчука и три пресни плода на седмица през цялата година. „Как ще си позволим краставица за повече от 4 лв. килограм през зимата“, недоумява Росица Георгиева, медицинска сестра в ДГ „Здравец“. „С плодовете през зимата ще се оправим – ще редуваме банана, портокала, мандарината, ябълката, обаче със зеленчука трудно ще се справим при тези цени“.

 

Рибата не е сред обичаните продукти

Сред изискванията на новите промени в Наредба 6 е и осигуряване на кухните само на прясна риба. „Децата не са научени да ядат риба“, коментират специалистите и обясняват, че трудно се справят с консумацията на продукта от децата всяка седмица. „Досега ползвахме замразена риба, която след като се изпече, става прекалено малко количество, а на всичкото отгоре малчуганите не искат да я ядат. Затова се принудихме да им я даваме във вид на супа“, коментират от кухнята на детското заведение.

 

Културата на хранене

В ДГ „Здравец“ се обучават 99 деца от яслата до предучилищните групи. За тях ежедневно се осигурява пълноценно хранене в собствена кухня. Още съвсем малки децата могат да се радват на разнообразие от продукти, които трудно се осигуряват или предлагат в семейството. На трапезата на децата всяка седмица се предлага мюсли и малчуганите с нетърпение чакат пълните купички. „Всичко е въпрос на култура на хранене, която се създава и в семейството“, категорична е сестра Георгиева. Голяма част от децата се научават на различни продукти именно в детското заведение, смята тя.

„Много малко родители предлагат на децата си, например, тиква и ние трябва тук да ги учим да я ядат. Предлагаме им я печена и не всички я харесват, но я опитват“, допълва тя.

 

Пърженето и тортите са забравени отдавна

В ДГ „Здравец“ на децата не се предлагат пържени храни. Всичко е печено или варено, обясняват специалистите. На 3-годишните деца се предлага пълнозърнест хляб два пъти в седмицата, а често на трапезата им се слагат и полезни зърнени храни, като пшеница. Чудесен навик у повечето деца вече е и хапването на междинна закуска от плод или зеленчук, а много често родителите искат и рецептите от кухнята заради вкусните гозби, които се услаждат на дребосъците. Маргаринът отдавна е забравен и на децата не се предлагат никакви продукти с хидрогенирани мазнини, категорична е медицинската сестра Росица Георгиева. „За студените сандвичи тук се използва само краве масло“, допълва тя. В това заведение отдавна са забравени сладкишите от рода на баклавите, вафлите, реванетата. Торти също не се внасят, а когато има празник на децата им се оставя дребна почерпка в края на деня, за да могат родителите им да преценят дали да я дадат или не. Сокчетата задължително трябва да са натурални и с плодово съдържание. През тази година тя ще добави един нов продукт в храненето на децата от Долна Митрополия – червено цвекло, което през зимата ще бъде предлагано като салата в менюто, а смутитата могат успешно да заменят сладките напитки и плодовите закуски през деня.

Общ диетолог

В детското заведение има само едно дете с проблем в теглото, всички останали се радват на нормални килограми. Според Росица Георгиева добре би било в региона да бъде назначен диетолог, който да бъде на разположение на детските заведения при формирането на менютата за децата, за да може по-коректно да бъдат определяни и стойностите на енергиен прием на децата.

Според медицинското лице Наредба 6 е добра и предвид заложените изисквания за намаляване на калорийния прием на дребосъците, затлъстяване и проблеми със здравето на тази основа е трудно да се случат. „При нас децата няма да затлъстеят“, категорична е Росица, „неправилното хранене се случва извън детската градина“, допълва тя.01

От ДГ „Здравец“ вече са включени и в схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ от Държавен фонд „Земеделие“,  от които са много доволни, тъй като на децата се предлагат качествени плодове, които в редовните доставки през седмицата рядко могат да бъдат осигурени.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА