Депутатите от Комисията по земеделие в НС искат ясна дефиниция за агрофотоволтаиците

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Те обсъдиха становище относно конституционната жалба на президента Румен Радев относно промените в Закона за опазване на земеделските земи

Комисията по земеделието, храните и горите прие единодушно становище по конституционна жалба на президента Румен Радев на разпоредбите в частта “и за агрофотоволтаици – при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и министъра на регионалното развитие и благоустройство”, чл. 17а, ал. 3, в частта “на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници”, чл. 23, ал. 3 и чл. 24, ал. 7, в частта “или изграждане на обект за производство на енергия от възобновяеми източници” от Закона за опазване на земеделските земи.

С обнародвания Закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници – част от законите по Плана за възстановяване и устойчивост – народните представители въведоха и промени в Закона за опазване на земеделските земи, с които президентът изрази несъгласие сезирайки Конституционния съд. С премахването на почти всички ограничения пред поставянето на инсталации за производство на ВЕИ върху обработваема земя новите разпоредби създават риск от безконтролно превръщане на земеделски площи във всякакъв тип централи за производство на енергия. Допускането на строителство на съоръжения за вятърна, слънчева, водноелектрическа, геотермална или енергия от биомаса и биогорива, върху висококачествена земя (5-а категория), позволява промяна на предназначението на по-голямата част от земеделските земи и пасища в България, съобщава БТА.

Това, според президента, влиза в противоречие с разпоредбата на чл. 21 от Конституцията на Република България, според която земята е основно национално богатство, а обработваемата земя се използва само за земеделски нужди. Промяна на нейното предназначение се допуска единствено по изключение и при доказана нужда. Нито в мотивите, нито в разискванията по законопроекта такава необходимост не е обсъждана. Нещо повече, не са взети предвид възраженията на Министерството на земеделието и храните, а голяма част от спорните текстове са внесени между първо и второ четене.

По време на заседанието на комисията Даниел Петров (“Възраждане”) подчерта, че агрофотоволтаиците са различни и се изграждат по специфичен начин, поради което са по-скъпи и инвеститорите бягат от тях. По думите му дефиницията “агрофотоволтаици” я няма обяснена в нито един закон, а трябва да я има, както е на запад.

Росен Костурков (ПП-ДБ) се съгласи, че има нужда от по-специфично законодателство за агрофотоволтаиците и може би точно тази жалба на президента ще даде възможност то да бъде “ремонтирано”. Той изрази надежда, че ще почерпим опит от държави като Германия, Нидерландия, Белгия, Турция, където това е доста разпространено.

Костурков припомни, че идеята на агрофотоволтаиците е да задоволяват собствените нужди на земеделеца от ток, без присъединяване към електрическата мрежа.

Румен Христов (ГЕРБ-СДС) подчерта, че изграждането на фотоволтаици на земеделски земи не ги прави агрофотоволтаици.

Петров отбеляза, че в Комисията по бюджет и финанси в четвъртък Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) е внесъл предложения за 15 нови параграфа в Закона за опазване на земеделските земи. Петров призова те да минат и през земеделската комисия.

По думите на председателя на комисията Десислава Танева (ГЕРБ-СДС) предложението на Добрев е направено в отговор на обществените критики, получени след приемането на облекчения режим за енергийните възобновяеми източници без дебат със земеделската комисия. То е опит да се санира грешката от промените, които бяха направени между първо и второ четене в Закона за енергийните възобновяеми източници, допълни тя и обеща да го предложи за становище към комисията.

Танева заключи, че независимо от изхода на това конституционно дело в рамките на законодателната инициатива и на изпълнителна власт, и на Народно събрание след законодателно проучване трябва да се даде достатъчно прецизна дефиниция, за да може да работи законът добре в полза на земеделската общност.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА