Датите за лов на някои видове дивеч да бъдат променяни със заповед на министъра на земеделието, храните и горите според конкретната обстановка след съгласуване с министъра на околната среда и водите като част от мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните. Това предвиждат промени в Закона за лова, които предлагат група депутати и утре трябва да бъдат разгледани на първо четене в Земеделската комисия на Парламента. Заради увеличените запаси на дивеча зачестяват щетите от него, припомнят вносителите. В същото време се усложнява и епизоотичната обстановка, свързана с разпространението на африканска чума по свинете, която води след себе си значителни икономически загуби. За да може да се реагира адекватно на тези проблеми е необходимо да бъде предвидена възможността със заповед на министъра на земеделието, храните и горите да бъдат променяни сроковете за ловуване на някои видове дивеч, се казва още в мотивите на вносителите.
Проблемите с увеличената популация от диви свине отдавна са известни на българското общество. Те засягат най-много родните фермери, които
често остават без реколта, заради набезите на глиганите. Затова има и предложение дивите свине у нас да се отстрелват целогодишно, както е в някои други страни. В същото време африканската чума по свине достига до стопанствата именно чрез дивеча, който преминава необезпокояван границите. Преди по-малко от месец беше обявени, че болестта вече се среща и при северните ни съседи близо до унгарската граница. Драстичното намаляване на дивите прасета е една от мерките, която прилагат засегнатите държави и е напълно възможно да се използва и у нас при необходимост.