Депутатите отново не гласуваха Закона за градушките, канят застрахователите на преговори

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Депутатите в комисията по земеделие на Народното събрание отново не гласуваха закона за градушките. Процедурата беше отложена по предложение на председателя на комисията Десислава Танева. По нейно мнение на масата на преговорите в бъдеще трябва да бъдат поканени представители на застрахователите, които да дадат своите мнения, след като проучат настоящия проект на закон.

“Една концепция без участието на застрахователите е несериозна”, според Десислава Танева. “Въпросът е как със споделена отговорност и споделено участие на всички участници в производството на земеделска продукция в страната, с подкрепата на държавата, предвид измененията на климата, да направим по-ефективна защитата от тези климатични събития. Принципното съгласие на застрахователните организации за това, че има такава необходимост, включително споделянето на финансовата отговорност, е знак, че проектът трябва да бъде направен справедливо с участието на всички страни в процеса”, каза още тя.

Представители на застрахователни компании не са съгласни с варианта процент от застраховката да отива за защита от градушки. Те обаче са съгласни да седнат на масата на преговорите и да участват в търсенето на общоприемлив модел за защита от градушки. Председателят на земеделската комисия предложи на масата на преговорите да седнат депутати, представители на застрахователите и на Министерство на земеделието, храните и горите, за да се намери консенсус за това как трябва да изглежда законът.

Законопроектът за превенция от неблагоприятни климатични събития касае превръщането на изпълнителна агенция „Борба с градушките“ в държавно предприятие, коментира Светла Василева , председател на Федерацията на синдикатите в земеделието към КНСБ. Чрез приемането на законопроекта, според нея, ще се постигне сигурност и постоянство за работещите в агенцията „Борба с градушките“. „Преобразуването на агенцията в държавно предприятие ще подсигури едно по-добро финансиране, вместо да изпада в агония, в каквото положение се намират през последните 10 години работещите в агенцията.“, посочи Светла Василева.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА