Държавата е похарчила 50 млн. лв за АЧС, ликвидирани са над 130 хил. свине

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

„Щетите, които понесе държавата с Африканската чума по свинете (АЧС), възлизат на 50 млн. лв. Това е много сериозна загуба“, коментира пред „Агрозона“ проф. Паскал Желязков, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). „Досега от поголовието на прасетата са ликвидирани между 130 и 140 хил. животни“, допълни той. Според проф. Желязков АЧС е най-голямото предизвикателство, което стои пред БАБХ. „Това е едно много страшно заболяване, за което единственият начин за борба, са организационните мерки и въвеждането на системи за биосигурност. Досега мерките дават резултат. Вече два месеца нямаме положителни случаи в индустриални ферми и в личния двор. През последните дни сме свидетели откриване на укрити прасета от граждани, на които им се струва, че борбата с АЧС ще протече пожелателно и всеки ще прави каквото си иска. Така чумата не се бори. Затова бяха унищожени откритите прасета на няколко места. Предизвикателството АЧС ще продължи и занапред.“, категоричен е изпълнителният директор на БАБХ.

Въвеждането на биосигурността във всички нива на животновъдство е основният начин за справяне с болестта, както и дисциплината у хората за предприетите мерки. С промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти се въвеждат специални изисквания към стопанствата тип „заден двор“.

„Ние не можем да забраним на хората да нямат прасета в личния двор или във фермите, но ще има ред. С промените в Наредба 44 се въвеждат ограничителни мерки – до 3 прасета в задния двор за лична консумация, до 200 прасета за угояване във фамилните ферми и до 10-12 свине майки във фамилните ферми. В личните дворове ще се отглеждат прасета след одобряване на помещенията, в които ще се отглеждат прасетата и тяхната регистрация в нашата система. Тези, които са подписали декларация и са получили по 300 лв, независимо че са си регистрирали помещенията, нямат право една година да отглеждат прасета. Това са райони, в които имаше регистрирана АЧС. В другите райони не е така. Там след като бъдат регистрирани и одобрени, те ще могат да си отглеждат толкова прасета, колкото наредбата позволява.“, категоричен е проф. Паскал Желязков.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА