Дамите-шефове в земеделския синдикат са рядкост дори за Европа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути
^AC8F69A151A2C346BE091AC18703FB09B53A6335DCEC30F8FE^pimgpsh_fullsize_distr
Валентина Васильонова е зам. председател на ФНСЗ, инженер-химик по образование

Само в три европейски държави начело на земеделския синдикат стоят жени. България е една от тях, а останалите са Италия и Швеция. Валентина Васильонова е заместник-председател на земеделския синдикат към КНСБ от декември 2006 г. Заедно с председателката на ФНСЗ Светла Василева тя защитава правата на работниците в земеделието, участвайки в процеса на структуриране на земеделската ни политика у нас, както и в социалния диалог и колективно договаряне.  Всяка година двете дами договарят с работодателските организации размера на минималните осигурителни доходи, т.е. минималната тарифна ставка, под която никой работодател няма право да наема работник или служител на определена позиция.

Земеделието е един от най-добре развиващите се икономически отрасли в страната. Там влизат сериозни инвестиции и публични средства, които могат да бъдат използвани за икономически скок. В същото време заплащането на работниците в сектора е ниско – по- ниско от средното за страната, а условията на труд са тежки. Секторът все още е в догонваща ситуация.“, обяснява Валя Васильонова и допълва: „Ние търсим и предлагаме варианти за това как можем да повишаваме доходите на работещите в сектора, така, че той да бъде привлекателен и за млади хора. Обсъждаме и предлагаме механизми за справедливо заплащане, как да преодолеем разликата в заплащането, която съществува между половете. Всичко това е пряко свързано със социалния диалог и колективното договаряне, което ние правим: договаряме двугодишни споразумения с цел да се осигурят по-благоприятни условия за труд и живот на работещите в сектора, защото ако имаш тези условия, имаш един удовлетворен работник, по-мотивиран да изпълнява трудовите си задължения. Съответно неговото участие в резултатите и печалбата на предприятието ще е по-голямо, което облагодетелства обществото като цяло, а и преразпределителната политика след това.“, обяснява тя.

Инженерна мисъл в действие

По образование Валя Васильонова е дипломиран инженер-химик, говори 5 езика. Професионалният й път в КНСБ започва през 2000 г., където се занимава с разработване на роекти и системи за качество на образованието, които служат за повишаване на професионалните и личностни качества на синдикалните активисти, за да могат те да мотивират работниците да защитават правата си пред работодателя.

^03A6FDABB174DEA998DC9A94F5DDE8C4981BE2DCE3800C8357^pimgpsh_fullsize_distr
Работниците в селското стопанство трябва да знаят правата си, за да ги защитават

„Българското общество се гордее с това, че е постигнато добро ниво на участие на жените в социалния и стопанския живот. Като синдикат ние сме търсен е желан партньор, но винаги срещаме изненада, как може един такъв тежък синдикат да бъде управляван от жени. Това е забележително за европейската синдикална сцена. Председатели и зам.-председатели жени има само в Италия и Швеция. Равнопоставеността обаче е илюзия.“, казва тя. На практика заплащането на жените в ЕС е с 16,7%с  по-ниско за жените, отколкото за мъжете, а за България тази разлика е средно 14,2%. В нископлатени сектори като земеделието разликата е още по-голяма. Това има ерозиращ ефект в икономически план, защото довежда до по-малък размер на данъците и таксите, които се събират, отразява се и на здравните и социалните осигуровки, обрича на бедност  след активния трудлв път, защото пенсиите след това са най- ниски. А в социален план последиците са пагубни – демографската катастрофа у нас е един от ефектите. .В това отношение жените априори са уязвими в целия си житейски път, по думите на Валя Васильонова. Заради трябва да сме бдителни към тази страна на трудовите отношения също.

Нови идеи

В нашето общество днес разговорът за правата на жените в земеделието се свежда основно до това дали ще има заплати, дали ще бъдат изплатени навреме или повишени, споделя тя. „Повечето от жените, с които работим са изключително отдадени на работата си. През 2012 г. във Федерацията създадохме Обществен комитет, в който участват жени-общественички, които са и работнички и служители. Те са наясно какво трябва да променим, за какво трябва да настояваме, търсят работещи предложения. За да се получат нещата обаче трябва да има чуваемост и от страната на работодателите. Трябва да кажем, че с държавата имаме добър диалог. Работим за това сезонните работнички да могат да се преместват от едно предприятие/ферма в друго според сезонността на отделните култури без да губят доходите си и осигурителните си права. Тази идея е сравнително добре разработена в Испания и Италия. Държавата, синдикатите и работодателите могат да координират такава политика.“, обяснява тя.

По-голямата част от синдикалния актив на ФНСЗ се състои от жени на ръководни позиции във важни сектори на земеделието. Синдикалните активисти в земеделието са изключително интелигентни, много съпричастни, жени, които печелят доверие и последователи, казва зам. председателят на ФНСЗ. Посочва, че в структурата на Напоителни системи, Селскостопанска академия и Агенцията за борба с градушките има жени с впечатляващи характери – учени, инженери, метеоролози, отговорници на контролните пунктове. Като синдикални активистки те допринасят много за поддържането на социалния мир в колективите – със загрижеността си и с това, че са съпричастни към техните ежедневни трудности. Освен че печелят авторитет те създават по-добър климат в колектива. „Надежда Такиева е пример в това, че е изявен професионалист на командния пункт в звеното на агенцията по борба с градушките в село Петрово, Старозагорско и се грижи за над 70 мъже и жени, които се отнасят с изключително внимание и респект към нея, защото тя има изключителна  чувствителност  към техните проблеми, независимо дали става въпрос за работно време или  по колко стрелци Ще са на площадката. Тя е жената, която се изправя срещу работодателя си и защитава своите колеги с проблемите им.“, казва Валя Васильонова.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА