Страната ни заема престижни позиции в световната класация за биологично земеделие
България затвърждава позициите си на световната карта за биологично земеделие, нареждайки се сред водещите производители на мед и заемайки място в топ 10 на страните по износ на биологични продукти в САЩ. Страната ни се гордее с второто място в света по брой сертифицирани пчелни семейства и второто място в ЕС по площи, сертифицирани за събиране на диворастящи билки, плодове и гъби. Тези постижения са резултат от усилията на българските биопроизводители и подкрепата на държавните политики за насърчаване на биологичното производство. Това съобщи за Агрозона д-р Стоилко Апостолов, управител на Фондация „Биоселена.“ Той присъства на най-голямото световно изложение за биопродукти в света – Биофах в Нюрнберг, Германия.
„България вече се позиционира добре на световната карта. Отбелязваме ръст от 35% на биоплощите, имаме работеща система и достатъчно бюджет за подпомагане. Сега е ред на биопроизводителите – да увеличават производството, да стават по-ефективни и да предлагат повече и по-качествени био продукти. Ние в момента донякъде сме разглезени – имаме европейски програми, имаме подпомагане по Първи и Втори стълб. Във врата ни дишат страни като Украйна, Молдова, Турция, където няма такива щедри програми за подпомагане. Фактът, че вече сме на световната био карта, трябва да бъде стимул за родните земеделци,“ коментира за Агрозона Апостолов.
Според него има пари по интервенцията за биопроизводство.
„Има търсене на биопродукти, остава само да ги произведем. Сега трябва да се увеличи ефективността да се произвежда повече. От тук нататък е ред на технологиите, на инвестициите в модерни производства, за да имаме и повече продукция,” разясни Апостолов.
Изнесените данни в годишния доклад за състоянието на биологичното земеделие в света показват интересни данни за България. “Страната продължава да бъде водещ производител на пчелен мед и пчелни продукти в света, като вече се изкачва на второ място в света по брой на сертифицирани пчелни семейства. Пред нас е само Мексико, а в Европа сме на първо място,“ коментира управителят на Фондация „Биоселена”.
В класацията за площи, сертифицирани за събиране на диворастящи билки, плодове и гъби сме на второ място в ЕС (след Финландия).
По обща площ на сертифицираната земеделска земя за биологично производство сме на 24-то място в Европа (от общо 46 държави), а по дял на био площите от общата земеделска земя сме на 30-то място. В тази статистика е много важна тенденцията за нарастване – по този показател влизаме в 2 класации на топ 10 държави – по размер на новите био площи и по дял на новите био площи към общата земеделска земя! При земеделските култури попадаме в още една класация топ 10 държави в Европа – по размер на сертифицираните трайни насаждения,“ разясни Апостолов.
Той обясни, че данни за вътрешния пазар на биологични храни не се събират. „Не се събират данни и за продажбите в ЕС, така че не знаем какви са оборотите и тенденциите. Но и тук имаме добра новина – попадаме в класацията на топ 10 европейски държави по износ на биологични продукти в САЩ, като изпреварваме държави като Франция и Нидерландия,“ обясни Апостолов.
Според него по отношение на политиките за насърчаване на биологичното производство сме с много добри показатели. „Както стана ясно от сесията за Централна и Източна Европа нивата на подпомагане на различните култури в България е високо, националните мерки за насърчаване на потреблението (обществени поръчки и схемите училищен плод и училищно мляко) също са адекватни и съ-измерими с водещи държави от ЦИЕ като Чехия,“ сподели управител на Фондация „Биоселена“.