“Активни потребители”: Проблемът е в това, как се задържа водата в сиренето

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Водата в сиренето се задържа от ензими и химикали и всъщност в това е проблемът при производството на млечни продукти, които се обявяват като сирене, а са имитиращи и са с високо съдържание на вода. Това каза д-р Сергей Иванов от “Активни потребители” пред nova.bg.

Разрешеното водно съдържание на вода в сиренето по Български държавен стандарт сега е 54%. Освен това обаче България е страна и по международния Codex Alimentarius, поради което може да разреши водно съдържание в сиренето само до 62%, по думите на специалиста.

„Въпросът не е в това, че се влага вода в сиренето, въпросът е как – обикновено чрез влагозадържатели – ензими и химикали. В ЕС не е разрешено влагането им”, обясни д-р Сергей Иванов. Изследване на асоциацията показва, че сиренето в ценовия клас до 10 лв./кг почти 90% от сирената са със съдържание на вода над 60%.“

Висококачествените сирена са тези произведени по БДС, посочи Димитър Зоров от Асоциация на млекопреработвателите в България. Когато влагаме вода, ние променяме технологията и потребителят купува вода и извара в сиренето. Така уронваме престижа на бранша, е мнението на преработвателя. Ето защо, според него, е необходимо да имаме тесни граници за отличаването на този продукт.

“Повече от 25 години в България се налага на пазара сирене, което е различно от произведеното по БДС. То не е вредно за здравето”, изрази своето мнение Галин Грудев, млекопреработвател. Според него готвените промени в наредбата ще лишат потребителите от продукти, които купуват.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА