Coface Group: През 2015 г. икономиката на България ще е в слаб растеж за шеста поредна година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

През 2015 г. в България ще има слаб икономически растеж за шеста поредна година. Това се казва в годишния доклад на френската компания за кредитно застраховане Coface Group, предава Investor.bg. Причината е в това, че българската икономика продължава да изплаща грешките, допуснати в периода преди 2009 г. Според експертите позитивите за страната през 2015 г. ще дойдат от съживяването на износа.

В доклада се казва още, че вътрешното търсене ще се забави, а публичните инвестиции ще бъдат засегнати от изчерпването на средствата, предвидени в рамките на Европейския социален фонд за периода 2007-2013 г. Значителен проблем за икономиката ще се окаже и забавянето на средствата от структурните фондове, дължими по програмата за периода 2014-2020 г.

По думите на екипа, ръководен от главния икономист Ив Злотовски, частните инвестиции ще пострадат вследствие на ограниченото кредитиране, провокирано от фалита на четвъртия го големина кредитор в страната – Корпоративна търговска банка. Очакванията и действията както на бизнеса, така и на домакинствата, също ще бъдат белязани от липса на доверие поради опита за разклащане на банковата система.

Като негативен знак се посочва още ситуацията в сектора “туризъм”, който ще пострада значително от забавянето на приходите поради значително по-малкия брой украински и руски посетители на черноморските ни курорти.

Все пак има и положителен сигнал за българската икономика, който през тази година ще дойде от износа – най-вече на зърнени култури, слънчоглед, тютюн, дрехи, лекарства, машини и електричество. Въпреки това растежът ще бъде по-скоро умерен поради нестабилните икономически нагласи на Стария континент. Някои от основните пазари, като Германия, Русия, Италия, Гърция и Турция, ще отчетат като цяло слаб икономически ръст, което ще засегне и експортно ориентирания български бизнес.

Според експертите негативните ефекти от търговския дефицит, който възлиза приблизително на 7 на сто от брутния вътрешен продукт, и този по бюджетните приходи, ще бъдат до голяма степен компенсирани от постъпленията от туризма и паричните преводи от големия брой емигранти, които напуснаха страната след 1989 г.

Анализът показва също, че това помага за запазването на стабилността на валутните резерви и фиксирания курс на лева спрямо еврото, който е в сила от 1997 г. насам.

Оптимистичен сигнал е намаляването на задлъжнялостта на банковия сектор, положителният ефект от което обаче е компенсиран от покачването на публичния дълг вследствие на финансовата и политическата кризи в страната през изминалата година.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама