Отпадат всички изисквания за регистрация по член 137 от ЗВМД, касаещи Закона за устройство на територията

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Новият ред за регистрация на животновъдните стопанства по чл. 137 от ЗВМД ще бъде облекчен

Отпадат всички изисквания за регистрация на животновъдните стопанства по член 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД), които касаят Закона за устройство на територията (ЗУТ). Това решиха депутатите в Комисията по земеделието и храните, като приеха на второ четене промените в ЗВМД.

Така се облекчава редът за регистрация на фермерите по член 137 от ЗВМД. Въвеждат се преходни и заключителни разпоредби, които гласят, че в срок от 6 месеца след обнародване на промените в закона всички действащи животновъдни обекти трябва да бъдат регистрирани.

Отпада изискването за технологичен проект

Отпада също така изискването за представяне на технологичен проект на животновъдния обект. Стопанинът ще трябва единствено да декларира по какъв начин ще отглежда животните, например пасищно, оборно и т.н Ще е необходимо фермерът да отиде в ОДБХ с копие от нотариален акт или договор за наем, да плати такса, да сключи договор с ветеринарния лекар и да регистрира обекта си. Това каза за „Агрозона“ Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация.

За промените в ЗВМД настояваха от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, чието ръководство алармира за проблема с трудната регистрация по чл. 137. През последните седмици асоциацията организира срещи с животновъди в страната, с цел да се търсят решения на казуса.

Кой поддържа селските райони жизнени

Сегашното положение създаде условия за „извиване на ръцете“ на малките стопани, които искат да регистрират фермите си и да продават продукцията си по регламентиран начин. „От компетенцията на БАБХ би трябвало да бъдат казуси касаещи ветеринарномедицинските изисквания в животновъдните стопанства, а не служителите на БАБХ да изискват удостоверение за търпимост или архитектурни проекти“, отбеляза Симеон Караколев.

Както държавата, така и фермерите имат интерес от регистрацията на малките овцевъдни и козевъдни стопанства. Именно удостоверението за търпимост създава трудности на стопаните, посочи браншовикът и допълни, че животновъдството за тези хора е поминък, а не бизнес. В повечето случаи това са възрастни хора или стопани на средна възраст, които са потомци на животновъди и трябва да бъдат подкрепени, защото поддържат селските райони жизнени.

От НОКА предлагат също, малките животновъдни стопанства да получат статут на семейни ферми.

В пленарна зала днес

„Надяваме се през тази седмица промените да влязат за обсъждане в пленарна зала и да се даде ход на обновения ЗВМД, с което да се реши един голям проблем на дребните животновъди. За съжаление настъпват месеци на отпуски в парламента и смятам, че през ранната есен, през септември, промените ще бъдат приети и ще влязат в сила“, каза пред „Агрозона“ Бюрхан Абазов, един от вносителите на промените в ЗВМД, преди началото на заседанието на комисията.

Днес парламентът ще обсъди на второ четене промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Още за промените в ЗВМД:

Облекчават режима за населване във ферми, които не са имали огнище на заболяване

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА