Читалищата могат да наемат безработни лица по европроект

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Юридически лица и неправителствени организации в общините Балчик и Каварна, включително читалищата, могат да получат финансова подкрепа за наемане на безработни лица чрез осигуряване на заетост за период до 3 месеца по проект “Заетост за теб”. Одобрените работодатели са длъжни да запазят заетостта на 75% от заетите работни места за период, равен на периода на субсидираната заетост.

Това стана ясно по време на среща с експертите от Областен информационен център – Добрич, които представиха актуалните и планирани процедури и мерки за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19, финансирани от Оперативните програми „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. и „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г.

От бюджета по проекта “Заетост за теб” са заделени 50 млн. лв. за работодатели от сферите „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Туристическа агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации“, а останалите средства за разпределен на квотен принципа по общини. За община Балчик са планирани 310 740, 27 лв., а за работодателите от община Генерал Тошево са определени средства в размер на 230 597,68 лв. Към 10 септември в двете общини са одобрени заявки на 7 работодателя за 23 работника.

Финансовата подкрепа от 40 млн. лв. по проект „Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19“ е насочена към работодатели и самоосигуряващи се лица в секторите хотелиерство и ресторантьорство, транспорт и туризъм. Важно условие за допустимост е работодателите да са  с регистриран спад на приходите от продажби с не по-малко от 20% през месеца, предхождащ месеца на подаване на заявлението спрямо същия месец на 2019 г. За кандидати, учредени след 1 юни 2019 г., спадът се изчислява спрямо усреднените приходи за месец януари и февруари на 2020 г. Компенсацията в размер на 290 лв. ще се предоставя за запазване на заетостта на назначените работници и служители преди обявяване на извънредното положение на 13 март 2020 г.  и ще се изплаща за цял календарен месец, считано от 01 юли 2020 г., но за не повече от шест месеца. Задължително трябва да се запази заетостта им през целия период на изплащане на компенсациите, както и за допълнителен период, равен на половината период на получените компенсации.

Всички документи за кандидатстване и по двата проекта са налични на електронната страницата на Агенцията по заетостта, на следния линк:  https://www.az.government.bg/pages/ophrd-2014-2020/

Презентирана беше проекта на процедурата „Детски кътове“, чиято цел е да увеличи възможностите за по-добро съвместяване на личния и професионалния живот на работниците и служителите. До 150 000 лв. могат да бъдат вложени в адаптирането и оборудването на подходящо помещение за полагане на почасови грижи за деца до 12 години, като за детегледачи могат да бъдат обучени и наети безработни. Техните възнаграждения ще бъдат поемани за период до 12 месеца.

Със средства в размер на 40 млн. лв. от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. ще бъде осигурен оперативен капитал за предприятия от туристическия сектор и извършващи автобусни превози чрез проекти на Министерството на туризма и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

По процедура „Подкрепа за МСП от туристическия сектор за преодоляване на икономическите последствия от  COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на туризма (МТ)“, като крайни ползватели ще мога да кандидатстват фирми, създадени след 01.01.2019 г. и извършващи туроператорска или туристическа агентска дейност. Максималния  размер на безвъзмездната финансова помощ е  до 10 % от оборота за 2019

„Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС)“ ще бъде насочена към автобусните превозвачи развиващи своята основна икономическа дейност в секторите 49.31 „Пътнически градски и крайградски транспорт“ и 49.39 „Друг пътнически сухопътен транспорт, некласифициран другаде“, съгласно КИД – 2008. Подпомагането ще е в размер до 8 % от годишния оборот за 2019 г.

Предстои двете министерства в срок до средата на ноември 2020 г. да подадат своите проектни предложения, съобщиха от Областен информационен център – Добрич.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА