Чести превалявания в края на април ще възпрепятстват извършването на предсеитбени почвообработки

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През следващите дни ще има условия за образуване на слани

Падналите повсеместни валежи през втората половина на април поддържаха добри  нивата на почвените влагозапаси при земеделските култури в 50 cm почвен слой, между 80-90% от пределната полска влагоемност (ППВ), съобщи Драгомир Атнасов, агрометеоролог в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще продължат да се определят от неустойчиво време

Вегетационните процеси при земеделските култури ще протичат с умерени темпове при средноденонощни температури близки до и под климатичните норми за края на април и началото на май. При пшеницата ще протича  масово фаза вретенене. При рапицата ще продължава фаза цъфтеж. При царевицата и слънчогледа ще се наблюдава поникване и начало на листообразуване. При овощните видове ще протичат цъфтеж, разлистване и формиране на завръзите. При лозата ще се наблюдава развитие на 1-3 лист.

Неустойчивото време през периода с чести превалявания ще възпрепятства извършването на предсеитбени почвообработки и сеитбата на по-късните пролетни култури, провеждането на растителнозащитните пръскания. След спиране на валежите се препоръчват профилактични третирания срещу мана и екскориоза по лозата, струпясване по семковите овощни видове, ранно кафяво гниене и сачмянка по костилковите, срещу къдравост по прасковата.

В началото на периода във високите полета и котловините ще има условия за образуване на слани и нанасяне на повреди по земеделските култури.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА