Черешова муха напада овошките в края на май, какво да правите?

В края на май при средноранните сортове череши повреди нанася черешовата муха. За редуциране щетите от този опасен вредител се препоръчва в началото на фаза узряване, при първа възможност след спиране на валежите, да се извърши третиране с инсектициди с кратък карантинен срок. Това коментира Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Черешовата муха е дребен, но опасен неприятел. Химичната борба е насочена срещу възрастното, преди масовото яйцеснасяне. Първото пръскане трябва да се извърши до 15 май. За равнинните части на Пловдивска област, за предпланинските микрорайони срокът на пръскането се определя според началото на излитане на мухата.
Десетина дни след имагенирато се прилага първо пръскане. Следващото, второ третиране се изпълнява 8-10 дни след първото в
зависимост от последействието на използвания инсектицид. При къснозреещите сортове се налага трето, коригиращо пръскане до 8-10 дни от последното.
Последното пръскане се извършва непосредствено преди беритбата, като се подбира инсектицид с кратък карантинен срок на
действие, съобразен с предлагането на продукцията на пазара.
Валежите не спират
И през следващите дни агрометеорологичните условия отново ще се определят от неустойчиво време, с чести валежи, които ще поддържат добро нивото на влагозапасите в 50 и 100 сm почвен слой. В по-голямата част от страната, с изключение на места в източните райони (Чирпан, Д.Чифлик, Карнобат), почвените влагозапаси при есенните посеви в еднометровия слой са над 80% от ППВ (Пределна Полска Влагоемност).
Прогнозираните валежи през периода ще поддържат добри условията за развитие на гъбни болести: ръжди, септориоза и фузариоза по пшеницата; мани по зеленчуковите култури и лозата; късно кафяво гниене по плодовете на ранните сортове череши.
Развитие на посевите
През периода развитието на земеделските култури ще се осъществява с умерени темпове, при средноденонощни температури близки до климатичните норми за втората половина на май. До средата на третото десетдневие при зимните житни култури в полските райони ще протича формиране и наливането на зърното. В края на периода при ечемика на отделни места в южните райони (Сандански, Карнобат) ще се наблюдава и начало на фаза млечна зрелост. При слънчогледа и царевицата ще протича листообразуване.
При лозата ще преобладава фаза поява на съцветие. Тази фенофаза е критична за заразяване на лозите с мана (Plasmopara viticala) и оидиум (Uncinula necator).