CAP: Новости в подпомагането на агросектора през 2019 г.

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Подпомагането на агросектора и развитието на сектора чрез ОСП е основен акцент на един от семинарите по проект CAP – Hot spot, който стартира днес в Арбанаси. Основната цел на проекта е да популяризира Общата селскостопанска политика (ОСП) и тя да достигне до повече хора, заяви при откриването на семинара Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ, която е и изпълнител на CAP – Hot spot. “След приемането на България в ЕС, земеделските производители се сблъскват с проблеми, свързани с изпълнението на ангажиментите по отношение на политиката. Обикновените граждани обаче не са наясно какъв е смисълът на ОСП, с какво се занимава и какви цели изпълнява. Именно за това АЗПБ кандидатства и получи финансиране от Брюксел по този проекти, като смисъла на всички срещи ще бъде да се даде повече яснота, да разберат и обикновените хора за какво става дума и че фермерите не се занимават със земеделие заради субсидии. Всички земеделци, изпълнявайки ОСП се грижат за природата, храната, която ядем и създават поминък в селските райони“, коментира Върбанов.

В днешния семинар са включени редица теми, вълнуващи земеделските производители. Бяха представени и новостите при подпомагането на агросектора през 2019 г. По схемата за млади земеделски стопани ОМНИБУС, се дава възможност от кампания 2019 да се увеличи подпомгането от 25 на 50 % по СЕПП, обясни Симеон Кузманов, експерт дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделски парцели“ към МЗХГ. От 2019 г. ще има изменения и в схемите за обвързано подпомагане. В животновъдството измененията касаят основно въвеждане на изискване за пазарна реализация, а не както до сега регистрация на новородени телета. Изисква се реализация с фактура по схемите за месодайните крави, а при млечните крави отпада модулираната ставка. При биволите няма изменения, докато ,при схемите за плодове и зеленчуци, основно в сектора на зеленчуците има две нови схеми, получаващи се чрез преструкутуиране на досегашни схеми, с цел да се гарантира бюджет, обясни Кузманов.

Новост касае и  очертаването на земеделските парцели. „Пак с регламент ОМНИБУС беше дадена възможност някои държави членки да въведат проверки с мониторинг, които се основават на сателитни изображения. Въз основа на разработени библиотеки от индекси може да се следи каква дейност се извършва на площ. България има проучвания в тази насока, но не сме започнали прилагането, а това се очаква да се случи скоро. Важна предпоставка за успех е обаче очертаните парцели да съвпадат с реалните , а има изкривяване заради границата на кадастралните имоти. Ще бъдем принудени да въведем мониторинг рано или късно. Възможно е в ИСАК да скрием слоя с кадастралната основа и да покажем експериментално други слоеве“, каза Кузманов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама