Браншовици: Изискванията на ОСП се оказват прекалено тежки за земеделските производители

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Колкото и да се опитвахме да направим ПРСР по-близка до производителите и съобразена с техните нужди, това не стана. Напротив, сега те трябва да се съобразяват с нея. Това каза Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) по време на земеделския бизнес форум Фермата, който се провежда в Стара Загора.

Според Радослав Христов трябва да се направи анализ за това кои сектори трябва да се развиват. В първия прием на подмярка 4.1 се вижда, че всички се насочват към приоритетните сектори, каза той.

Таня Дъбнишка, експерт в Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) посочи, че по отношение избора на всяка една държава-членка за това как по-справедливо да си разпредели директните плащания по схемата за единно плащане на площ, България действително има гъвкавост: „Можем да приложим преразпределително плащане, можем да приложим таван, или и двете. Проблемът на нашата държава е, че различните администрации променят решенията си. Нашата асоциация смята, че това е справедлив механизъм за разпределение на плащанията. Ние настояваме администрацията, независимо кога е дошла, да прави връзка с това какво се случва преди, по време и след нейното управление. АЗПБ защити позицията, че това разпределение е справедливо. Държавата трябва да приложи механизми за контрол, за да не позволява злоупотреби и създаване на изкуствени условия, които никой не знае как изглеждат.”, каза експертът на АЗПБ.

Според нея не е бил отчетен ефектът от предходното решение. „Знаем, че като се приложи таванът, средствата, които се генерират от този таван, отиват в ПРСР. До момента не знаем какво се случва. АЗПБ е настоявала тези средства да бъдат пренасочени към инвестиционните мерки свързани с инвестициите на агробизнеса.”, каза Таня Дъбнишка.

„Дали ще постигнем целите на новата ОСП и какъв ще е ефектът за уязвимите ни сектори, още на европейско ниво има съмнения до колко са достижими. 2015 г. е първата от прилагането на новата ОСП, а Европейската комисия дава сигнали още от пролетта, че према предложения за това как да опростим позеленяването. Не бива да хвърляме вина върху определени сектори или заинтересовани в процеса, а да комуникираме с други държави-членки и да обсъждаме своите предолжения, да сравним до колко нашите предложения кореспондират с техните, своевременно да правим анализи и да даваме своите препоръки и предложения.”, е мнението на експерта.

Бинес форумът „Фермата” се организира по инициатива на списание Enterprise с подкрепата на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

Лилия Александрова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама