Браншовите организации ще участват в управлението на ССА

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Предложението бе на Светла Василева, председател на ФНСЗ

Браншовите организации да участват в управлението на Селскостопанска академия (ССА) предвижда проектът за реформа на ССА, който днес заместник министърът на земеделието и храните Георги Костов представи по време на кръгла маса “Науката и бизнесът-заедно за иновативно и устойчиво земеделие”. В дискусията участваха представители на Министерство на земеделието и храните, Министерство на образованието, учени от ССА, синдикати и браншовици.

Концепцията, която представи доц. Георги Костов предвижда ССА да бъде разделена на три центъра: Център за изследване, иновации и контрол в земеделието и управление на ресурсите; Център за изследване, иновации и селекционна мрежа в животновъдството, рибарството и аквакултурите; Център за изследване, иновации и селекционна мрежа в растениевъдството. Всеки център ще има научен и координационен съвет.

Директорите на институтите и представители на браншовите организации ще участват в кородинационните съвети, които ще координират всички възложени дейности и ще правят предложения за нови.

Научният съвет ще бъде общ за отделните научни направления. Членовете в него ще бъдат избирани на квотен принцип от всеки институт. Научният секретар ще е председател на научния съвет. Научният съвет ще предлага и приема научни разработки и ще взема решения по научното израстване и предлага решения на УС на ССА.

Представителен глас и в Управителния съвет на ССА ще имат браншовици в агросектора. С проекта се въвежда и нова длъжност – Икономически директор. Ще има също Главен научен секретар и Научните секретари на всеки един от трите научните центрове, представители на Министерство на земеделието и храните (най-малко на ниво директор на дирекция, специално директор на финансова дирекция), както и представители на БАН, на Министерство на науката и на други университети, както и представители на браншови организации в аграрния сектор. Последните ще бъдат със съвещателен глас.

Припомняме, че предложението браншовите организации да участват в управлението на ССА бе на Светла Василева, председател на ФНСЗ. То бе направено с мотива, че селскостопанската наука трябва да работи с бизнеса. Светла Василева одобри проекта, но наблегна на необходимостта в допълнение на структурния анализ за реформа да бъде направен и много задълбочен финансов такъв.

„За мен е важно в това обсъждане да участват учените на ССА, селекционерите, които вече не работят в ССА, нека те също бъдат поканени. Нека бъде направено на някакъв регионален принцип това обсъждане заедно с браншовите организации, защото от там ще излязат много други предложения. След като са 580 учени в ССА, ние трябва да чуем тяхната позиция.”, каза Светла Василева и допълни, че е важно също как ще бъдат приложени концепциите за реформи.

Обсъждането на предстоящата реформа на ССА ще продължи, като до края на януари следващата година новата концепция ще бъде представена на всички институти в Академията. До края на февруари всеки може да изпрати своите предложения на електронен адрес [email protected]. Доц. Георги Костов предвижда през март и април да бъдат направени съответните законодателни промени, които да регулират промените в ССА или да бъде създаден изцяло нов закон.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА