Боровата процесионка може да предизвика тежки алергични реакции при хора и животни

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Боровата процесионка (Thaumetopoea pityocampa) е вид молец от семейство Thaumetopoeidae, разред Пеперуди “Thaumetopoea Pityocampa Schiff”. Гъсеницитеот този вид притежават хиляди мънички косъмчета, покриващи тялото им, които съдържат дразнещ протеин, наречен тауметопоеин.

Боровата процесионка е опасно листогрижещо насекемо по боровете в страната. Установени са две фенологични форми на вредителя в България – континентална и средиземноморска.

Традиционно нападенията от този вредител в страната са най-много на територията на Лесозащитна станция Пловдив, тъй като в нея попадат по-голяма част от боровите гори на Южна България – разположени в Родопите, Средна гора и южните склонове на Централна Стара Планина.

Боровата процесионка е най-разпространеният горски вредител в Южна България, а от миналата зима за пръв път Изпълнителната агенция по горите получава сигнали за разпространението на процесионката и в Северна България.

Освен, че нанасят вреда върху дърветата, гъсениците на боровата процесионка причиняват опасни алергии при хората и животните.

Експертите по лесозащита и лесовъдите от горските структури извършват мониторинг и предписват мерки за борба за третиране срещу вредителя  и през тази година върху 13 000 дка площ.

Къдела на борова процесионка върху иглолистно дърво.
Къдела на борова процесионка върху иглолистно дърво.

В страната преобладават слабите нападения от процесионка с повреди до 25%

„Откакто имаме борови гори, десетилетия назад, процесионката се разпространява по дърветата. До момента видът беше разпространен само в Южна България. За жалост поради затопляне на климата и други съпътстващи фактори, вероятно само по транспортните пътища, процесионката успя да се прехвърли и в Северна България. Процесиите от гъсениците и нишките по гъсениците са основните причинители на алергични реакции. Къделите няма как да паднат от дървото и не са опасни, ако не ровим в тях“, заяви д-р инж. Петя Матева, гл. експерт по лесозащита.

Института за гората има проучване, според което експертите отдавна очакват и прогнозирали  процесионката да се премести в Северна България. Учените са установили, че мъжките процесионки могат да прелетят до 2 км.

Прогнозите на учените са предполагали, че всяка година разпространението на вида ще се увеличава с по 2 км на изток, но не са предполагали, че това ще се случи дори по-бързо.

„Гъсениците при едната форма на процесионката пълзят в края на есента при положителни температури. Другата форма би трябвало да тръгне от къделата към земята през март-април, но когато са по-високи температурите, както през тази зима, те тръгват и по-рано, дори през януари“, поясни още тя.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама