Дебатът за НГТ: между обещание за устойчиво земеделие и опасения за генетично модифицирани организми
„Европейските земеделски производители очакват напредък в областта на новите геномни техники (НГТ). Дали това са новите “законни” ГМО-продукти или Европа цели достъп до свежа храна за възможно по-голяма част от населението си?“ Това сподели в профила си в социалната мрежа Facebook Преслав Борисов от Северозападен аграрен съюз.
В изявление на европейската фермерска организация Copa & Cogeca относно законите за новите геномни техники (НГТ) бе обявено следното: “Тази седмица е важна за европейските фермери, тъй като продължават обсъжданията на първия регламент на ЕС за новите геномни техники (НГТ). Това ще помогне на земеделските стопани да получат достъп до по-добри растения, които могат да устоят на суша, вредители и болести, като същевременно подобряват добивите. По-устойчивите семена са от ключово значение за осигуряването на продоволствена сигурност.”
Copa и Cogeca подкрепят усилията на полското председателство да финализира дискусията и да приближи държавите членки към споразумение.
“Подкрепяме предложението на председателството на Съвета да изключи растенията от категория 1 НГТ от законите на ЕС за ГМО. Растенията от категория 1 НГТ са растения, които са модифицирани с помощта на прецизни техники за генно редактиране, но имат промени, подобни на тези, които могат да възникнат по естествен път или чрез традиционно размножаване. Европейската комисия предложи тези растения да бъдат освободени от строгите разпоредби за ГМО, тъй като не внасят чужда ДНК от други видове,“ поясниха от Copa и Cogeca.
Допълнителни правила за проследяване и етикетиране на НГТ не са необходими, тъй като съществуващата база данни за семената и националните списъци на сортовете вече осигуряват необходимата прозрачност.