Близо 2000 пчелари са кандидатствали по НПП за 2021 г.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

В края на месец октомври ДФ „Земеделие” отвори приема за 2021 г. по Националната програма по пчеларство (НПП), която действа в периода 2020-2022 г. Бюджетът по програмата за 2021 г. възлиза на 6 400 202 лева.
Интересът към инвестиции по пчеларската програма за 2021 г. е огромен, съобщиха от ДФ „Земеделие“. Приемът по програмата продължи до 6 ноември, като е регистриран засилен интерес от страна на пчеларите към Националната програма по пчеларство за финансовата 2021 г. Близо 2000 земеделски стопани са заявили желание за подпомагане на техните инвестиции, като общо ангажираният бюджет е в размер на над 8 млн. лв.

Инвестиции в материално оборудване

„Когато течеше приемът по пчеларската програма през март 2020 г., отново имаше висок интерес и то по-конкретно към една от новите мерки за инвестиции в материално оборудване, защото това дава възможност на стопаните, всъщност без много големи изисквания към тях, да имат достъп до финансиране за модернизиране на техните стопанства. Наблюденията ми бяха обаче, че имаше по-слаб интерес към закупуване на нови отводки и майки. Имахме малък проблем със забавянето на програмата, което затрудни част от производителите да си изпълнят ангажиментите, но като цяло мисля, че има добра усвояемост. А относно новата програма, към момента тече приемът и моите наблюдения са, че интересът към тази инвестиционна мярка е много засилен“, коментира Петко Симеонов, пчелар и учредител на Организацията на производителите на биологичен мед в България, в интервю за рубриката „Агрозона“ по Радио „Фокус“.

консумативи, кошери, Agrozona.bgНай- висок е интересът към мярката за техническа помощ

Най-атрактивна по време на този прием се оказва Мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари“ с подадени 1427 заявления и заявена финансова помощ от 3,6 млн. лева, следвана от Мярка Д „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в ЕС“, по която 1256 пчелари са заявили финансиране в размер на близо 3,5 млн. лева.
По мярка Б „Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено вароатозата“, участие за закупуване на лекарства за третиране на пчелните семейства са заявили 900 пчелари с размер на помощ за над 1 млн. лв.


Четете още:

До 2022г. БГ пчеларите ще намалеят с близо 32%


19,2 млн. лв. бюджет по програмата

Националната програма по пчеларство за периода 2020-2022 г. е с общ бюджет от 19,2 млн. лева, от които 50% са осигурени от ЕС и 50% – от националния бюджет. Определеният за 2021 година ресурс е 6 400 203 лева, а ДФ „Земеделие“ извършва административни проверки по подадените заявления за подпомагане.

Мерки Б, Г и Д от НПП 2020-2022 г. включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки. По мярка А кандидатите ще бъдат подпомагани при закупуването на дребен пчеларски инвентар, докато мярка В е насочена към подвижното пчеларство.

Пчеларските сдружения и организации също имаха възможност да кандидатстват за подпомагане по мерки А, Б, Г и Е от Национална програма по пчеларство от 26 октомври до 6 ноември 2020 г.

Допълнителни възможности за сдружения и огранизациипериод, подпомагане, Agrozona.bg

От Прием 2021, за сдруженията и организациите бяха отворени и допълнителни възможности за кандидатстване по мярка Б, а именно „Изследване за резистентност на Varroa destructor към ВМП, разрешени за употреба за борба с вароатозата“ и по Мярка Г „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“. Мярка Е, Тема 1 „Инвентаризация на медоносната растителност в страната“ и Тема 2 „Криоконсервация на семенна течност от търтеи (миксиране на семенна течност)”, са насочени към научни институти, научни организации и висши училища.

Преговорите за новата ОСП

„Основните искания на пчеларите са като цяло да намерим по-добро подпомагане и позициониране на сектора спрямо останалите земеделски производства. Търсим неговото място в постоянно обсъжданите зелени мерки, защото там за мен лично има възможност пчеларството да бъде подпомогнато. Това е дейност, която осигурява биоразнообразие и опрашване на културите. Въпросът е да се намери начин самите производители да получат подкрепа за дейността, която те извършват и за ползите, които дават на обществото”, сподели още той.

“Другото важно нещо е да се интегрира пчеларската програма – това е фонд, който е предназначен изцяло за подпомагане на сектор „Пчеларство“. Нейният дизайн да се направи по-добър и реално да има по-ефективно подпомагане на сектора, защото в момента не мисля, че ефективността на подпомагане е достатъчно добра. Трябва да се наблегне основно на пазарните мерки, защото в момента имаме определено пазарна криза в сектора, по този начин да подпомогнем всички производители в страната и да развием сектора“, коментира още Симеонов.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА