Без нерези в кочините, ветеринарите ще броят прасетата всеки месец

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В личните стопанства от типа „заден двор“ ще могат да се отглеждат само кастрирани женски прасета, съобщи специално за „Агрозона“ проф. Паскал Желязков, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това е една от промените, заложена в проекта за изменения в  Наредба 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти и в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Според обсъжданите предложения в домашните стопанства ще могат да се гледат до 3 броя животни, които задължително трябва да са кастрирани. „Некастрираните животни ще се приемат като комерсиално размножаване“, допълни проф. Желязков. Различна ще бъде и регистрацията на частните стопани. „Хората няма да са задължени да ходят до Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в областния центъра, а кметовете в населените места ще събират документите и ще ги представят наведнъж в областната служба. След това ОДБХ ще назначи комисия, която ще мине по обектите и ще провери мерките за биосигурност и ще им регистрира фермите в заден двор.“ Само хората, които са регистрирали стопанствата си, ще имат право да отглеждат прасета.

В момента хората, които имаха кочини в дворовете си, са подписали декларации при обезщетяването им с 300 лв. на стопанство, че няма да заселват свине в рамките на 12 месеца. „Когато минат тези 12 месеца те отново ще могат да отглеждат свине, но пак ще се проучва състоянието на епизоотичната обстановка в дадения район. Ако има диви свине на края на селото, вероятно няма да се позволи да се населят пак домашните стопанства“, допълни изпълнителният директор на БАБХ.

В момента желаещите да отглеждат свине в дворовете си нямат право да извършват това. Дейността им ще е законна чак след регистрация, която ще е възможна след приемането на промените в Наредба 44 и Закона за ветеринарномедицинската дейност, което най-вероятно ще се случи след началото на 2020 г., прогнозира проф. Желязков.

С измененията в Наредба 44 се предвиждат и нови задължения за ветеринарните лекари по места. Предвижда се БАБХ да сключва договори с частните ветеринари за изпълнение на Държавната профилактична програма и в тях ще бъде заложено задължението всеки месец те да обхождат фермите на регистрираните стопани, за да няма злоупотреби.

За осъществяването на целите на промените в системата на БАБХ пък трябва да бъдат назначени около 400 нови ветеринарни лекари, допълни изпълнителният директор на ведомството проф. Паскал Желязков. „В момента официалните ветеринарни лекари, работещи в структурите на БАБХ, са 389“, съобщи още той. „Във всяка ОДБХ трябва да се назначат по двама души, които по цяла година да се занимават с това кръстосано съответствие“, коментира още той.

На кметовете пък ще се вменят задължения и отговорности по изпълнението на поетите ангажименти и контрола на процеса, предвиждат още промените в Наредба 44 и Закона за ветеринарномедицинската дейност.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА