Сдружение настоява за премахване на клетъчното отглеждане на кокошки

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Българското сдружение КАЖИ започва новата си кампания “Разперени криле”, по време на която ще работи с търговците у нас за премахване на яйцата от клетъчно отглеждани кокошки от пазара. Целта е по този начин да се намали търсенето и прекрати практиката да се отглеждат кокошки в клетки, които са толкова тесни, че птиците не могат да разперят криле през целия си живот, предават от сдружението.

Социологическо проучване на “Галъп интернешънъл”, проведено тази година в навечерието на Великден, сочи, че 76% от пълнолетните българи считат за неморално отглеждането на кокошки в клетки, предвид наличието на по-хуманни алтернативи. Почти единодушно 88% от хората са на мнението, че начинът на отглеждане има ефект върху качеството на яйцата.

По неофициални данни през последните години близо 2 000 корпорации в световен мащаб са публикували становища срещу яйцата от клетъчно отглеждане.

При повечето от фирмите най-късно до 2025 г. е обявеният краен срок за пълното изтегляне от продажба на яйцата с код 3. Част от тези компании са Billa, Kaufland, Lidl, Nestlé, METRO, Starbucks, Lindt & Sprüngli, Danone, Unilever, Mondelēz International и Subway.

В България към момента по данни на БАБХ, 73% от кокошките се отглеждат в клетки.

В клетки са и средно под 50% от птиците в Европейския съюз според доклад на Европейската комисия.

В рамките на кампанията “Разперени криле” сдружението ще информира потребителите относно отглеждането в клетки. На сайта на “Разперени криле” (razperenikrile.bg) съпричастните с каузата за по-хуманно отношение към животните ще могат да подпишат декларация, в която заявяват, че няма да купуват “яйца с код 3” от ферми с клетки. Инициативата вече е събрала близо 1 500 подписа в рамките на последните няколко дена.

“Не е необходимо кокошки да се отглеждат в клетки. В много европейски страни повечето кокошки живеят във ферми с подово, свободно или био отглеждане. А разликата в цената е минимална – няколко стотинки на яйце. Това не може да е причина да затваряме тези нежни и общителни птици в тесни, телени клетки през целия им живот. За съжаление, наложилата се идея за “щастливите кокошки” е само мит.”, обяснява Стефан Димитров от сдружението, координатор на новата кампания.

“Едно от най-естествените неща за една птица е да може да разпери крилете си. В клетките кокошките нямат място дори за това. Целия си живот те прекарват върху метална тел. Краката им се разраняват. Не могат да ровят и кълват в земята – под тях са единствено металните решетки. Заради изключителния стрес и страдание, те се кълват една друга – понякога до смърт. В 21-ви век няма причина това да продължава.”, разказва още Димитров

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА