БДЗП: Няма отрицателна тенденция в популацията на лешояди в България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

През последните години отрицателната тенденция в популацията на белоглавия лешояд в България е преустановена. Въпреки това за последните 30 години тя е намаляла с повече  от 80%. Данните от мониторинг, на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) показват, че в края на 80-те години размножаващите се двойки са били едва 13, докато през последните години се наблюдава постепенно увеличаване на популацията с отчетен през настоящата година максимум за България от 75 двойки. От БДЗП работят по опазването на този емблематичен вид още от създаването си.

В миналото в България са гнездили четири вида лешояда – брадат, черен, белоглав и египетски. Днес могат да се видят само белоглавият и египетският лешояд. Опазването на белоглавия лешояд е една от най-успешните дейности на БДЗП. Основните заплахи за вида, са нелегалнотo използване на отрови, токовите удари от необезопасени електрически стълбове, унищожаване на местообитанията му, безпокойство и бракониерство.

Международният ден на лешоядите се отбелязва на 3 септември. На 16-и септемри в Русе денят ще бъде отпразнуван в Регионалния исторически музей, като ще бъдат организирани 6 ателиета за деца за изработка на маска на египетски лешояд, макет на змия, лалугер, охлюв, костенурка и таралеж, както и пиеса, посветена египетския лешояд и прожекция на кратък филм, като посетителите могат да видят и макет на ниша на вида с фигура на млада птица в реален размер.

Непопулярни сред съвременното общество, тези величествени и древни птици от хилядолетия насам са смятани за свещени. Екологичната роля, която лешоядите имат в природата, предоставя незаменима услуга за останалия жив свят – те са санитарите на природата, които спират разпространението на заразни болести по животните и хората, като по този начин се превръщат в своеобразни носители на живота, не – на смъртта. Съществуват научни изследвания, според които лешоядите, чрез своята дейност предоставят на обществото екологични услуги на стойност над 100 млн. евро годишно.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА