Бамбук – растението с формат XXL

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Бамбукът – растението с формат XXL e признато е за един от най-сигурните строителни материали. А ландшафтните дизайнери са привлечени от елегантния външен вид на тази трева – гигант.

Въпреки големия си „ръст” стъблата на бамбука остават равномерно тънки и изящни по цялата дължина, а неговите дантелени листа, които потрепват леко на вятъра оживяват пейзажа. Бамбука може да украси всяка градина, а за японската той е задължителен елемент.

Трудно е да се повярва, че от гледна точка на ботаническата наука бамбука не е дърво, а трева. В неговото подсемейство има около 50 рода и над 1000 вида. В природата те растат основно в тропиците, но се срещат и в субтропическия пояс. Към европейският климат са приспособени само два вида- бамбука фаргезия (Fargesia) и плоскостъбления бамбук (Phillostachys).

бамбук 2
Съвет: Качеството на посадъчния материал при закупуването на бамбука зависи от това колко добре са разположени корените в почвата. Важно е също така наличието на млади поници. Бамбукът расте добре на слънчеви места, има нужда от обилно поливане и подхранване веднъж на две-три седмици предимно с азотни торове. Капещите листа може да не се събират а да се оставят като мулч. Бамбука издържа до -20 градуса през зимата. Той не страда толкова от студа а от недостига на влага. За това се препоръчва в по-топли зимни дни растенията да се поливат с хладка вода.

Цветовете не са желани

Бамбукът чадър Фаргезия Муриел (Fargesia murieliae), има специфична особеност: след цъфтежа той умира, това се случва с всички растения едновременно и така се освобождава доста голяма територия. Например в началото на 90-те години миналия век след масов цъфтеж на този вид в Германия е загинало цялото старо поколение от бамбука чадър. Този феномен се повтаря веднъж на столетие. Семената на загиналите растения дават млади поници, които ще цъфнат най-рано след 80 години. Можете да си представите какво е било удивлението на немските градинари, когато нови бамбукови растения от съвременни сортове Kranich, Phoenix, Temse, Favorit започнали да цъфтят две години по късно. Експертите предполагат, че това е станало с растенията които са отгледани в лабораторни условия по пътя на инвитро размножението.В крайна сметка експеримента е довел до това че биологичния ритъм на растенията се е сгъстил. За това, когато решите да сложите в градината си бамбук чадър е най-добре да отидете в градински центрове където тези растения се отглеждат по традиционни технологии.

Плоскостъбленият може да стане агресор

Плокостъбленият бамбук (Phillostachys) представлява трева с височина 6-10 метра. Той е значително по атрактивен от родствениците си с чадър, който са дребосъци със своите 3 метра. Стъблата на плоскостъбления бамбук в зависимост от вида и сорта може да бъдат зелени, жълти, зелено-жълти или черно-кафяви. Тези видове много силно се разрастват, затова техният ръст се задържа с помощта на специални „спирачки” за корени.  Корените на плоскостъбленият бамбук силно изсушават почвата и само няколко многогодишни цветя и други  тревисти растения може да оживеят в съседство с него. Сред тях са здравеца, горската теменужка.

Вирее и у нас

Само един сорт бамбук е останал днес по поречието на р. Велека в Странджа, където растенията са внесени от Индокитай през 50-те години на миналия век. През 1950-1952 г. в България са донесени 8 сорта с цел да бъдат адаптирани към местните условия с идеята дървесината да бъде използвана в индустрията.

 

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама