Българските бадеми са търсени, но слабо подпомогнати

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Преди да започне да се занимава със земеделие, Александър Христов, се е занимавал със спорт. Здравословната храна и в частност ядките са заемали важно място в ежедневието му. Освен заради хранителните качества той предпочитал ядките и заради вкусовите им качества. Днес Александър е производител на бадеми в района на Благоевград. Стопанството му е около 20 дка, от тази година продукцията вече е биосертифицирана, след като Христов е преминал през 3-годишния преходен период. Казва, че биологичното производство е начин на мислене и начин на отношение към природата: „Като цяло биологичното ми е присърце.“

В една градина трябва да има поне два или три сорта, за да могат да се опрашват, обяснява Александър и казва, че той се е спрял на два – Тексас и Фираня. Купил ги е от Гърция. Тъй като другите български бадемови масиви му били далеч, посещавал често южната ни съседка. Установил е контакт със свои колеги от там, обяснява, че те са доста по-напред с отглеждането на културата. Там то било професионално, насажденията вече били на по 20-30 г., тъй като страната е от по-отдавна в ЕС.  Александър черпи опит от колегите си в Гърция.

Добра цена, висока трайност

Александър Христов
Александър разчита на помощ от семейството в грижата за бадемите

Младият мъж се насочва към земеделието от 2012 г., по думите му, като на шега, без да има опит. „С течение на времето придобихме необходимите знания и тази дейност се превърна в основна, в препитание на мен и моето семейство“, разказва Александър. В отглеждането на бадемите се включват съпругата и родителите му. Казва, че е проучил пазара, преди да предприеме земеделската инициатива и открил, че бадемите имат добра реализация, а и цената им е добра. „Българската ядка си държи цена, може би лев-два по-висока от вносната, но тя е в много малки количества и се изчерпва до зимните празници.“ Александър посочва, че килограм върви около 18-20 лв.

Ядем основно вносни бадеми

Освен, че е доходоносен, продуктът е и траен. Цената обаче варира и зависи от вноса. „Основното количество бадеми, което се консумира в България, е вносно.“, казва Александър. Доставките са предимно от Калифорния – САЩ, Турция и Китай, а причината за големия импорт, по думите на младия фермер, е, че българското производство не е достатъчно подпомагано. Той посочва, че производството на ядки е едно от най-малко дотираните производства в селското стопанство. Изисквали се и големи площи за засаждане, за да се получат необходимите точки за одобрение на проект.

Търсене има

Младият стопанин казва, че постепенно набира скорост в производството, все още няма големи количества, но проблеми с реализацията на продукцията си не е срещал. Мнението, че българската ядка се търси и се продава споделяли и колеги на Александър. Именно контактите с колеги му погали и за да продаде бадемите си. Продажби имал и по интернет, и на пазари. „Поддържаме си контакти с клиенти, които държат на българската стока.“, казва фермерът и продължава, че според него и по-големи количества родна продукция лесно биха се реализирали.

Трайните насаждения са предизвикателство за младите

Голяма трудност за един млад стопанин, който се е насочил към отглеждане на трайни насаждения, е финансирането на дейността. Въпросът със средствата стои особено тежко заради годините, които са необходими на дръвчетата, докато влязат в плододаване и започнат да носят печалба. Александър казва, че от миналата година бадемите вече са започнали да му носят приход, „но 2-3 години за млад човек да има само инвестиция, е доста трудно и мисля, че заради това няма много млади хора, насочили се към този сектор.“

Въпреки че в момента в бадемовата градина кипи само семеен труд, младият мъж казва: „Моята идея е да развием стопанството и, дай, Боже, да се стигне до там да наемем работна ръка.“

Благодарение на евро средства

бадеми3Стопанството е подпомогнато по европейски проекти – през 2012 г. Александър е кандидатствал по мярка 141 “Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране”, след което е започвал процес на биосертифициране на площите, засадени с бадеми. Две години по-късно фермерът получава одобрение по мярка 121 за модернизация. Това му дава възможност да се снабди с необходимата техника. Закупил е и машина за първична преработка на ядката, за почистването й. Сега Александър отново мисли за проект за модернизиране на стопанството с цел затваряне на цикъла на производство, т.е. и крайна преработка – печене, разфасоване, пакетиране. Надява се обаче отново да има проектна възможност за това.

Смели намерения

В намеренията му влиза и разширяване на площите. Бъдещите планове на Александър обаче се простират и отвъд ядките – амбицията му е да комбинира производството на бадеми с отглеждането на пчели. Той се насочил към разучаване на Националната пчеларска програма. „Българският мед е много качествен, а нашият район – пресечен терен, разнообразна растителност, предразполага да се произведе качествен продукт.“, коментира фермерът. Той гледа право напред в бъдещето и в допълнение казва, че пчеларството ще увеличи икономическия размер на стопанството и ще му позволи да кандидатства по други мерки в следващи програмни периоди.

Бъдещето е в кооперирането

Относно кооперирането с други производители Александър припомня девиза, че съединението прави силата. Казва, че след като той е създал бадемови насаждения и други млади хора са предприели такова начинание и основа за съвместна дейност има. „Като идея – това е бъдещето – коопериране, организиране“, категоричен е младият фермер.

 

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА