Светлана Боянова е изпълнителният директор на Българска аграрна камара
Българската аграрна камара вече е регистрирана и работи. Следващата сряда предстои среща с Комисията по земеделие в Народното събрание, където сдружението ще инициира закон за Аграрната камара. Това стана ясно по време на пресконференция за официалното представяне на Българска аграрна камара.
По време на пресконференцията бе анонсиран и изпълнителният директор на камарата – Светлана Боянова, председател на Институт за агростратегии и иновации и понастоящем съветник на служебния министър на земеделието Явор Гечев.
Преди седмица Управителният съвет на сдружението е имал среща в Министерството на земеделието, като всяка организация е представила по една тема, важна за нея.
В Българската аграрна камара към момента членуват 13 асоциации
Това са Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), Национално сдружение на българските лозари (НСБЛ), Асоциация за професионално пчеларство, Добруджански овощарски съюз, Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я), Българска асоциация на организации на производители на мед и пчелни продукти, Асоциация на българските биволовъди, Браншова камара “Плодове и зеленчуци”, Национална асоциация на картофопроизводителите (НАК), Национална асоциация на тютюнопроизводителите – 2010 (НАТ-2010), Федерация на развъдните организации в говедовъдството, Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП), както и най-новият член – Сдружение на шафранопроизводителите в България.
Пътят към Копа и Коджека
Една от целите на Българска аграрна камара е влизането в “Копа Коджека” – най-голямата земеделска структура в ЕС, за което вече са подадени документи. Предстои те да бъдат разгледани, след което от Копа Коджека трябва да изпратят “оферта”, в която да се определи и членският внос за участие в организацията.
“Да бъде Българската аграрна камара член на Копа и коджака не е единственото, към което се стремим. Идеята е освен да сме член и да си плащаме годишния членски внос, който въобще не е малък, когато на европейско ниво се разискват теми, дебати било на ниво Европейска комисия или Европейски парламент по подсектори, да бъдат изискани от Българската аграрна камера и предоставени към Копа и Коджека експерти от национално ниво, които защитават подсектора, участвайки в работни групи и в комуникацията с европейските институции. Има още много работа в това отношение”, заяви Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
Кой ще подготвя сановищата, важни за защитата на интереса на сектора?
По отношение на стратегически важните документи като Стратегическия план на България, Националния план за възстановяване и устойчивост Българската аграрна камара все още няма изготвени официални становища. Тепърва предстои сформиране на работни групи по сектори, заяви Симеон Караколев, председател на НОКА.