България ще поиска спиране на вноса на яйца от Украйна на Съвета на ЕС по земеделие

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

България ще настоява за спиране на вноса на яйца с произход от Украйна на предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. То ще се проведе на 23 септември в Брюксел. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на среща със земеделски производители в Кърджали. Тази среща е част от поредицата обучения на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), насочени към изискванията по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни.

Пазарните проблеми и защитни мерки за производителите на яйца

Министър Тахов подчерта проблемите на българските производители, причинени от нарасналия внос на яйца от Украйна. Освен това той изрази готовност да се предприемат защитни мерки съгласно ATM Регламента за Украйна. „Българските производители изпитват сериозни затруднения, а защитните мерки ще помогнат за стабилизирането на пазара“, заяви министър Тахов.

Финансова подкрепа за фермерите

Министър Тахов потвърди, че необходимите над 300 млн. лева за втория транш на т.нар. „украинска помощ“ ще бъдат осигурени от Министерството на финансите, въпреки че тези средства не бяха включени в Бюджет 2024. Първият транш от помощта вече беше изплатен по време на служебния кабинет след преструктуриране на бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). За 2025 г. МЗХ предлага да бъде заложено допълнително подпомагане за българските земеделски производители, засегнати от войната в Украйна.

Компенсации за природни бедствия

Министър Тахов обяви, че 6 млн. лева държавна помощ са осигурени за компенсиране на земеделските стопани, които са пострадали от природни бедствия през 2024 г. Той припомни и възможността за подпомагане на стопаните при неблагоприятни климатични условия.

Промени в Стратегическия план за земеделието 2023-2027 г.

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев представи важни моменти от интервенциите в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. Той увери фермерите, че средствата, за които са кандидатствали в Кампания 2024, ще бъдат изплатени навреме. Условията за обвързаното подпомагане за животни са облекчени, допълни още той.

Заместник-министър Янчев също така представи промените в екосхемите, които ще влязат в сила от 2025 г. Правото на подпомагане ще се разшири, обхващайки стопани с площи, заети не само с пасища и ливади, но и с фуражни и протеинови култури. Той също така обяви увеличаване на бюджета за производството на картофи за семена.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама