България с твърда позиция за украинския внос на предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Европейската комисия ще представи актуална информация относно състояние на пазара на селскостопански продукти

Кабинетът одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 14 юли  в Брюксел,  Белгия. Датското председателство ще представи своята работна програма в областта на земеделието и рибарството за втората половина на 2025 г. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Датското председателство ще представи своята работна програма в областта на земеделието и рибарството за втората половина на 2025 г. Европейската комисия ще представи актуална информация относно състояние на пазара на селскостопански продукти, по-специално вследствие на нашествието в Украйна. България ще изрази сериозни притеснения във връзка с постигнатото принципно споразумение с Украйна, особено по отношение на завишените квоти за някои чувствителни продукти, като пчелен мед, яйца, захар и обезмаслено мляко на прах, както и либерализацията на пазара на някои млечни продукти.

„Отново ще призовем за въвеждането на автоматични регионални предпазни мерки и индивидуални прагове за чувствителните продукти.

Също така ще настояваме Комисията да въведе праг за минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, за да се предотврати продажбата на вносни стоки под цената на произведените в страната селскостопански продукти. В допълнение ще подчертаем, че на държавите членки трябва да се предостави достатъчно време за преглед и анализ на споразумението,“ се казва в позицията.

Министрите ще проведат обмен на мнения и по темата за протеините за храни и фуражи. България ще отбележи, че страната ежегодно се възползва от възможността да прилага целенасочена подкрепа за производството на протеинови култури чрез инструмента за обвързано с производството подпомагане на доходите.

„Смятаме, че по-успешната диверсификация на източниците на протеини за храни и фуражи изисква системен подход, който се основава на разнообразни стимули за по- широкото производство на богати на протеин култури. Затова насърчаването на производството на богати на протеин култури следва да бъде във фокуса и на бъдещата Обща селскостопанска политика, която е необходимо да се запази като отделна и независима политика, урегулирана в самостоятелен регламент, с отделно, твърдо фиксирано финансиране,“ пише в позицията на страната ни.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама