България с най-добри добиви и печалба в зърнопроизводството в района

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

Зърнопроизводството в Югоизточна Европа расте въпреки сътресенията на пазара, показва доклад, изследващ развитието на сектора в 4 европейски страни

Житниците на Югоизточна Европа – България, Молдова, Румъния и Сърбия, са изправени пред значителни предизвикателства през последните няколко години – от пандемията, която постави продоволствената сигурност на челно място сред опасенията по света, до война, чиито последици все още отекват на пазара на зърно. Въпреки това и четирите страни са отбелязали двуцифрен ръст на приходите през 2021 г., според най-новия доклад за сектора на зърнопроизводството на компанията за бизнес информация и новини “СийНекст” (SeeNext), съобщава БТА.

Докладът обхваща 2369 компании, занимаващи се с отглеждане на зърнени култури в България, Молдова, Румъния и Сърбия. Той включва задълбочен финансов анализ за тригодишния период между 2019 г. и 2021 г., предоставяйки ценна информация за динамиката на пазара и регионалното представяне във всяка страна. Освен това “СийНекст” изброява най-значимите инвестиционни проекти и сделки за сливания и придобивания във всяка държава през посочените три години. Специален анализ на вноса и износа на зърно в рамките на четирите страни се стреми да хвърли светлина върху значението на украинското зърно и дали то наистина може да наруши пазарите.

Оперативните приходи нарастват с 36 на сто през 2021 година. Румъния е най-големият пазар

Зърнопроизводителите на четирите пазара са генерирали впечатляващи общи оперативни приходи от 7,55 милиарда евро през 2021 г., което е скок от 36 на сто на годишна база. Румъния се очертава като най-големият пазар и може да се похвали с оперативни приходи от 3,288 милиарда евро, което е с 43 на сто повече от предходната година. Българските компании са увеличили приходите си с 37 на сто, като са допринесли за оборота на индустрията с 2,17 млрд. евро, докато Сърбия е генерирала 1,52 млрд. евро или със 17,4 на сто повече от 2020 г. Молдова, макар и най-малкият пазар, е имала най-бърз растеж – от 52 на сто.

Броят на работниците намалява. Румъния и България имат най-голямата база работници

Въпреки положителния ръст на приходите през 2021 г., зърнената промишленост е била свидетел на непрекъснат спад в броя на работниците през периода 2019-2021 г. Общият им брой през 2021 г. е възлизал на 48 000, което представлява намаление с 1,5 на сто спрямо предходната година.

По-голямата част от работниците са били съсредоточени в Румъния и България, като Западният и Северозападният регион на Румъния са единствените, които са отбелязали увеличение на броя на еквивалента на пълно работно време през 2021 г.

По подобен начин в България Югозападният и Южният централен са двата региона, в които се е наблюдавало увеличение на заетостта в сектора.

Производството на зърно в Сърбия е съсредоточено в района на Войводина, който дава над 90 на сто от приходите на сектора в страната, наемайки 6500 от общо 6900 работници на пълно работно време в западната ни съседка.

В Молдова броят на работниците е бил по-равномерно разпределен в трите й зърнопроизводствени региона.

Разходите се увеличават с 16 на сто през 2021 година. Молдова и Сърбия отбелязват значителен ръст

Общите разходи за труд, материали и амортизация на зърнената индустрия са достигнали 2,8 милиарда евро през 2021 г., което показва 16 на сто годишно увеличение. И четирите страни са имали забележим ръст на разходите, като Молдова и Сърбия са начело съответно с 28 и 21 процента. Румъния е имала най-големия размер на пазара по отношение на оперативните разходи с 1,2 милиарда евро, следвана от България с 868 милиона евро. В рамките на Румъния няколко региона са надхвърлили прага от 100 милиона евро, като Южна Мунтения е регистрирала общи разходи от 330 милиона евро. Регионът Войводина в Сърбия е генерирал 95 на сто от общите разходи, докато в Молдова общите оперативни разходи за регион са варирали между 61 милиона евро и 192 милиона евро.

Петкратно увеличение на нетната печалба. България води по нетен марж и възвръщаемост на земята

Зърнената промишленост в четирите държави е генерирала обща нетна печалба от 1,2 милиарда евро през 2021 г., отбелязвайки почти петкратно увеличение в сравнение с предходната година. Румъния е претърпяла забележително осемкратно увеличение на резултатите, а нетният финансов резултат на Молдова е станал положителен.

Общият марж на нетната печалба на индустрията се е повишил до 15,3 на сто през 2021 г. от 4,3 на сто през предходната година. България е запазила първото си място за трета поредна година, като се гордее с нетен марж от 23,2 на сто, следвана плътно от Молдова със 17,6 на сто. Възвръщаемостта на земята също е отбелязала значителен ръст, като България и Румъния имат основен принос за успеха на сектора през 2021 г. Общата възвръщаемост на земята на четирите пазара е достигнала впечатляващите 48 на сто, което е значително увеличение от 10 на сто, регистрирани през 2020 г.

България и Сърбия изпреварват конкурентите си по капитализация на обработваема земя

По добив от хектар България е на първо място сред всички анализирани пазари с добива на пшеница и царевица, а Сърбия е на първо място със слънчоглед и рапица, показват данни на статистическите служби на страните. В по-широк контекст средните добиви на слънчогледово семе в Сърбия и България през 2022 г. също са надминали средните европейски стойности съответно с 20,5 и 7 процента.

Украинското зърно сее безпокойство сред фермерите

Притокът на отгледани в Украйна зърнени култури на четирите пазара се е увеличил вследствие на Черноморската инициатива за зърно и създаването на коридори за солидарност. В Румъния вносът на пшеница от Украйна рязко е нараснал от кумулативно количество от 338 кг през трите години преди нахлуването на Русия в Украйна до 505 442 тона през 2022 г. Вносът на царевица е скочил приблизително 585 пъти, достигайки 745 968 тона, докато вносът на слънчоглед се е увеличил над 65 пъти до 359 182 тона, а вносът на рапица е скочил почти 60 пъти до 320 835 тона. България е отбелязала почти 27-кратно увеличение на вноса на царевица от Украйна, достигайки 17 255 тона през 2022 г. Вносът на пшеница е нараснал почти пет пъти до 19 695 тона, докато вносът на слънчоглед е скочил почти четири пъти до 943 402 тона. Молдова е засилила значително партньорството си с Украйна, като вносът на рапица е отбелязал 664-кратно увеличение до 9298 тона, вносът на слънчоглед е нараснал над 25 пъти до 87 091 тона, вносът на царевица е скочил 14,5 пъти до 74 884 тона, а вносът на пшеница се е увеличил почти пет пъти до 24 673 тона. Вносът на Сърбия от Украйна е незначителен през разглеждания период.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА