България има над 30 години традиция в ловното изложение в Залцбург

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

България участва на ловните изложения в Добртмунд и Залцбург повече от 30-35 tгодини, тъй като основната част от ловните туристи, които посещават страната ни, са немскоговорящи – от Германия и Австрия. Това каза инж. Дамян Дамянов, директорът на Югозападното държавно предприятие за “Агрозона”. Докато в Дортмунд има много силно участие на белгийци и холандци, в Залцбург идват сериозни ловци от Бавария и други части на Германия, както и от Северна Италия. Припомняме, че в Залцбург днес започна едно от най-големите ловни изложения в Европа и страната ни се представя с атрактивен щанд на него. България предлага качествен продукт на всички ловни изложения, специално в Дортмунд и Залцбург,  предлага възможности за лов на благороден елен, дива свиня, както и на всички останали видове едър дивеч, коментира инж. Дамянов.

„Има развитие в самите изложения. Това го забелязах и в Дортмунд, и в Залцбург. Променят се визията, залите, има нови клиенти. Това, което прави впечатление е, че има все повече млади хора, дори родители водят дечица с цел запознаване с видовете дивеч, с ловното стопанство, с ловната наука като цяло, респективно с лова на дивеч.“, каза директорът на ЮЗДП.

Ловният туризъм у нас е с над 35-годишна традиция, той е силен през годините, за кратко е имало лек спад, но през последните години този вид туризъм отново бележи подем. Държавните предприятия инвестират усилено в ловно-стопанска дейност. „Имаме много сериозен капацитет и по отношение на природни дадености и красоти, и на ловна база, която е в много добро състояние. Имаме класни специалисти.“, посочи Дамянов. По думите му на места е необходимо да се работи още в посока количество на дивеча и това е една от основните оперативни задачи на ЮЗДП.

Целта на ловния туризъм е едно приятно изживяване от един добре проведен и организиран лов и запазване на приятен спомен. Голяма част от ловните туристи идват с приятели или със съпругите си, тогава се търси и културен, религиозен туризъм и еко туризъм. Добре е да се насочим в тази посока, коментира инж. Дамян Дамянов, и използвайки даденостите на страната, да реализираме по-голям обем туристи и респективно повече приходи. Туристите са различни, някои минават през различни горски стопанства в търсене на определен тип дивеч – качествени благородни елени, лопатари, муфлони и глигани, и след това избират друга страна. Има обаче и ловци, които традиционно идват в България. В Държавно ловно стопанство „Витошко-Студена“, например, има ловци, които от над 30 години вече всяка година идват у нас. Има и хора, които харесват нашия манталитет и начин на лов, завързали са приятелски отношения с българи и се връщат в страната ни вече над 10-15 последователни години.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА