БАБХ публикува ръководство за прилагане на мерки за контрол на черна златка

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Работната група очерта причините за намножаването и високата популационна плътност на черната златка като климатичните промени

Българската агенция по безопасност на храните публикува „Ръководство за прилагане на мерки за контрол на черна златка (Capnodis tenebrionis) при дървесни овощни и декоративни видове от сем. Розоцветни (Rosaceae) на територията на Република България“. Това съобщиха от пресцентъра на БАБХ.

Документът е резултат от  съвместната работа на учени и експерти от Министерство на земеделието и храните, Българската агенция по безопасност на храните, Аграрен университет – гр. Пловдив, Институт по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” – София,  Център за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), Институт по земеделие – гр. Кюстендил,  Лесотехнически университет, гр. София, Институт по овощарство – гр. Пловдив.

Ръководството е предназначено за земеделски стопани и специалисти в областта на растителната защита за прилагането на необходимите мерки за контрол при установяване намножаването на неприятеля черна златка.

Работната група очерта причините за намножаването и високата популационна плътност на черната златка като климатичните промени; липса на устойчиви подложки; използване на несертифициран посадъчен материал; проблеми в прилаганата агротехникалипса на ефективни инструменти за наблюдение на неприятеля и на ефикасни средства за контрол.

Контролът на черната златка трябва да бъде насочен към всички стадии от нейното развитие. Постигането на устойчиво управление на неприятеля изисква интегриран подход, който е подробно описан в изготвеното Ръководство и включва:

  • Агротехнически мероприятия;
  • Биологичен контрол чрез употреба на ЕПН (ентомопатогенни нематоди);
  • Химичен контрол чрез употреба на ПРЗ (продукти за растителна защита).

В резултат на дейността на работната група за контрол на черната златка вече са разрешени няколко продукта за растителна защита, включително инсектициди с активни вещества като делтаметрин, тау-флувалинат, ацетамиприд, спинозад, хлорантранилипрол и  ентомопатогенната гъба Beauveria bassiana..  Срещу ларвите може да се прилагат  три вида биологични агенти (ентомопатогенни нематоди), които са безопасни за околната среда и  са ефикасни  спрямо  вредители, живеещи в дървесни галерии.

Спазването на препоръките в ръководството ще гарантира единен подход при прилагане на мерките за контрол на черна златка и устойчиво намаляване на популационната плътност.

Повече информация за одобрените препарати и методи за контрол може да бъде намерена в ръководството на БАБХ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама