БАБХ ще контролира дейността на пробовземачите в млечните ферми

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Дейността на пробовземачите вече ще подлежи на контрол от БАБХ. Това е предвидено в проекта на Наредба за специфичните изисквания за производство, събиране, транспортиране и преработка на сурово мляко, предлагането на пазара на мляко и млечни продукти и официалния им контрол. Документът е достъпен за обществено обсъждане.

Промяната се прави съобразно препоръките на европейските одитори, а целта е да се гарантира осъществяването на безпристрастен, точен и компетентен процес по пробовземане и избягване на възможностите за извършване на манипулации на проби сурово мляко. В тази връзка, при вземане от пробовземача на три невалидни проби в рамките на три последователни месеца, неговият сертификат за извършване на дейност се обезсилва и достъпът му до модул „Мляко“ се отнема. За възобновяване на дейността, пробовземачът преминава ново обучение. Също така пробовземачите следва да попълват декларация за независимост и безпристрастност, с която се задължават да изпълняват дейностите по пробовземане лоялно и коректно, при спазване на пълна конфиденциалност.

Още нови условия

На основание препоръките от одита, за първи път се въвежда условие изпитването на суровото мляко да се извършва само по инструментални методи в лаборатории, регистрирани по реда на чл. 30 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. По този начин се цели отново недопускане манипулации на пробите и на получаваните резултати.

При регистрация на лабораториите по реда на чл. 30 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и в съответствие с чл. 37 от същия закон, лабораториите подлежат на контрол от страна на БАБХ, който има за цел да гарантира, че резултатите от изпитването са достоверни и са получени по методите, посочени в обхвата на акредитацията.

Съобразно препоръките на европейските одитори, се въвеждат също така условия за последващи действия при установени несъответствия в дейността на лабораториите, изследващи сурово мляко. В тази връзка, на основание сключването на споразумение между БАБХ и лабораторията, същото може да бъде прекратено.

Коригиращи действия

Указани са коригиращите действия при установени несъответстващи резултати от официалния контрол, извършвани от компетентния орган и самоконтрола във фермата за производство на сурово мляко. Коригиращите действия включват: предприемане на хигиенни мерки, доказване на съответствие с критериите по показателите общ брой микроорганизми, общ брой соматични клетки (ОБСК) и инхибитори и преработка на млякото в сирена с период на зреене най-малко 60 дни. В случай, че  бизнес операторът на храни не предприеме действия в продължение на три месеца за привеждане в съответствие с критериите, компетентният орган налага забрана за пускане на суровото мляко на пазара и разпорежда неговото унищожаване.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА