Ако сушата се задълбочи, до 2 години ще има режим на водата във Варна

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Засушаването през последните години води до намаляване на обема на водата в язовирите и реките в страната. Проблемът се задолбочава по Черноморието, където се търсят алтернативни източници за водоснабдяване на населените места. За проблемите с водата от месеци алармира и екоминистърът Емил Димитров.

За момента, в близките 1-2 години няма опасност във Варна да се стигне до безводие, като това в Перник, казват институциите, отговорни за осигуряването на водата за над половин милион души. Варненци в момента се захранват с вода от яз. Камчия и изворите в Девня. Бургас също използва водите на яз. Камчия като единствен водоизточник, предаде репортер на БНТ.

ВиК варна поддържа 5 300 км водопреносна мрежа. Петгодишният бизнес планът, които е предприело дружеството дава една перспектива, в която би трябвало да се вземат 75-80% от яз. Камчия и около 20-25% от карстовите извори. „ Към настоящия момент водата, която взимаме, е 50% от “Камчия” и 50% от Девненските карстови извори и тя е достатъчна”, заяви управителят на ВиК-Варна инж. Валентин Вълканов за БНТ.

Към момента ползвателите на услугите на ВиК- Варна няма опасност да заплащат по- висока цена за водата. Според управителя на дружеството сътресенията идват основно за ВиК, защото намаляването на водните количества от язовир “Камчия” довеждат до това, че дружеството, теглейки вода от карстовите извори на по-висока цена, трябва да плаща по-високи разходи, за да се компенсират тези разлики.

„Не мога да кажа в следващите години как ще се развият нещата в сушата. Трябва да се направи комисия, която да мери нивото на язовира, колко вода се разхожда и по какъв начин от него. Непременно Басейнова дирекция трябва да бъде включена в Комисията, както и МОСВ.“, коментира Вълканов.

„При необходимост, от карстовите извори в Девня могат да се подава вода към Варна от порядъка на 1800 л/сек., но това не е алтернатива, както не е алтернатива да вземаме и водата от яз. Цонево. Там цената, която ВиК ще заплаща за енергия и вода ще е в порядъка на 40 ст. Към момента, водата от Камчия се взема на 3,6 ст. Ако се стигне до такъв вариант, цените за водата на варненци ще се увеличи значително.“, заключи той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА