AHDB: Цените на свинете в ЕС намаляват

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Най-големият спад на цените е регистриран в Полша

Откакто достигнаха рекордния връх от 215,47 пенса/кг през предпоследната седмица на юли, референтните цени на свинете в ЕС са в постоянен спад, губейки малко над 12 пенса/кг за четири седмици. Крането на прасета остава ниско в ЕС, което предполага, че спадът в цените се дължи предимно на намаляване на търсенето. Има някои съобщения за свръхпредлагане на континента, тъй като неблагоприятното лятно време в някои региони ограничи пазара на барбекю.

По-високите цени на свинете също повишават единичната стойност на изнасяния продукт. Това доведе до увеличаване на разликата между референтната цена в ЕС и референтната цена в Обединеното кралство до 19,5 пенса/кг през седмицата, приключваща на 20 август. Това е връщане към по-нормалните тенденции, които наблюдавахме през последните няколко години, като ценовата разлика през последните месеци се движи към исторически ниски нива.

Темпът на спад е смесен в целия регион. Най-големият спад на цените е регистриран в Полша, където цените са паднали с 20,7 пенса през периода (23 юли – 20 август). Цените на полските прасета падат в продължение на седем последователни седмици, като достигнаха своя връх в началото на юли.

Междувременно цените на свинете в Дания са относително стабилни от началото на юни. Седмичните движения са както положителни, така и отрицателни в Дания, което води до спад на цената само с 1,3 пенса/кг през отчетния период.

Белгия, Франция, Германия и Холандия са загубили между 10–15 пенса/кг за четири седмици в края на юли и август, като най-значителните промени са регистрирани през последната седмица. В Испания се наблюдават малко по-малки движения, като цените се движат надолу едва с 8 пенса през последните четири седмици – над 4 пенса от това се случи през последната седмица.

Въпреки че цените се понижават, те остават значително по-високи от тези, наблюдавани преди година.

Производителите на свине на континента страдат от подобен финансов натиск като тези в Обединеното кралство, поради рязкото покачване на инфлацията на производствените разходи миналата година. Разходите за ключови суровини намаляха през последните месеци, облекчавайки част от натиска върху маржовете на фермите, но разходите вероятно ще останат исторически високи в обозримо време с възстановяването на световната икономика след COVID-19 и геополитическото напрежение, което продължава да нараства. Това също се отразява на процесорите, тъй като много от техните текущи разходи са се увеличили значително – всичко това в съчетание с по-ниски обеми на унищожаване и затегнати маржове. Това доведе до някои големи корекции в структурата на индустрията, като закриване на кланици.

Ключов фактор ще продължи да бъде предлагането, като прогнозата за производството в ЕС ще намалее в края на 2023 г. спрямо предходната година за втора поредна година. Това може да ограничи спада на стойността в ЕС, особено в сравнение с ключови международни производители като САЩ и Бразилия, които в момента имат цени доста под тези в ЕС и Обединеното кралство

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА