Агропрозноза за март- температури, валежи и развитие на земеделските култури

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

След краткотрайното застудяване в началото на март, през повечето дни от първата половина от месеца агрометеорологичните условия ще се определят от температури близки до климатичните норми и до биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури. През този период условия за протичане на вегетация при есенниците  ще се създават в южните райони на страната, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националнция институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Съществено повишение на температурите и активизиране на вегетационните процеси при зимните житни култури и трайните насаждения се прогнозира след 15- ти март.
влагозапаси, есенници, Agrozona.bg

Развитие на земеделските култури

През третото десетдневие развитието на земеделските култури ще се осъществява с по-ускорени темпове, при наднормени топлинни условия. В края на месеца при пшеницата и ечемика ще протича масово фаза братене и преход към фаза вретенене при посевите в част от южните и югоизточните райони на страната. При рапицата, зимувала във фаза розетка, ще протича масово формиране на разклонения.  

През март при овощните култури ще се наблюдават различни фази – от набъбване и разпукване на пъпките до фазите цветен бутон и цъфтеж при раноцъфтящите костилкови видове – бадем, кайсия, праскова, в южните райони и на места в Дунавската равнина, където наднормените температури през февруари провокираха преждевременно развитие при овошките.

През март прогнозираните минимални температури, до минус 7°С, ще представляват опасност за най-напредналите в развитието си овощни култури във фазите бутонизация и цъфтеж.

През месеца подходящи условия за провеждане на сезонните агротехнически дейности: предсеитбени обработки и сеитбата на ранните и средноранните пролетни култури (фий, овес, пролетен ечемик, грах); профилактични предцъфтежни третирания при овошките срещу редица болести – ранно кафяво гниене, сачмянка, къдравост по прасковата, струпясване  и др., ще има през повечето дни от първото и през втората половина от третото десетдневие.

Валежи и почени влагозапаси

Очакваните валежи през март, близки до нормата за месеца, ще увеличават почвените влагозапаси и в двуметровия слой. В края на февруари в по-голямата част от полските райони почвените влагозапаси при зимните житни култури в еднометровия слой бяха с нива близки до ППВ (пределна полска влагоемност). Изключение имаше на места в Дунавската равнина – агростанции: Бъзовец, Новачене, Павликени и югоизточните райони – агростанции: Сливен, Карнобат, Долни чифлик, където  влагозапасите при пшеницата в еднометровия почвен слой бяха под 90% от ППВ.

Прогнозираните чести валежи през второто и през първата половина от третото десетдневие на март ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве и по тази причина на места в южните райони ще бъдат пропуснати агротехническите срокове при сеитбата на слънчогледа. Оптималният срок за засяване на слънчогледа в Южна България настъпва в периода 15-20 март, а в Дунавската започва в средата на трето десетдневие (25.03–5.04) на месеца.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА