В по-голямата част от източните и южните райони прогнозираните средноденонощни температури ще бъдат близки до биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури
През следващия период агрометеорологичните условия ще претърпят съществена промяна. В Западна България се прогнозира значително понижение на температури, но без критични минимални стойности за изостаналите в развитието си есенници. Застудяването в началото на декември ще доведе до затихване, а във високите полета, където се очаква образуване на снежна покривка – и до прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
В по-голямата част от източните и южните райони прогнозираните средноденонощни температури ще бъдат близки до биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури.
Условия за протичане на вегетация при есенните посеви ще се създават в районите по Черноморието, където се прогнозират по-високи температури.
Очакваните валежи през периода ще повишават влагозапасите в горните почвени слоеве. Тези валежи ще бъдат закъснели за част от посевите на места в централните и южни райони, където поради дефицит на почвена влага покълналите зимни житни култури не успяха да поникнат. Вследствие продължителното есенно засушаване, голяма част от зимните житни култури са неукрепнали, в начален стадий на развитие, а посевите – с неравномерна гъстота. В началото на декември при пшеницата ще се наблюдават фазите: поникване, 1-2 и 3 ти лист.
Малка част от посевите в североизточните райони, където влагата през първата половина от есента не бе лимитиращ фактор, са във фаза братене (района на Провадия) – подходящата фаза за зимуване. През периода по-подходящи условия за засаждане на овошки ще има в източните райони на страната.