Очакваните валежи през периода ще повишат съдържанието на влага в горните почвени слоеве
През следващия период агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. През първата половина от периода те ще се определят от топло за сезона време, което ще поддържа активна вегетацията на земеделските култури. При пшеницата ще протича масово фаза братене. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Прогнозираните високите температури до средата на март, с максимални стойности до 25-30°С, ще ускорят развитието на трайните насаждения. При овощните култури ще се наблюдават различни фази: от набъбване и разпукване на пъпките до бутонизация и цъфтеж при костилковите видове (бадем, кайсия и праскова). При лозата в полските райони ще се протича сокодвижение.
През втората половина от периода се очаква застудяване и промяна в агрометеорологичните условия. Закъснелите зимни прояви на времето в края на второто десетндевие на март, с валежи и от сняг и отрицателни минимални температури, ще задържат развитието на земеделските култури. Прогнозира се повишен риск за повреди от измръзване при встъпилите във фаза цъфтеж овошки.
Очакваните валежи през периода ще повишат съдържанието на влага в горните почвени слоеве. Почвените влагозапаси в края на първото десетдневие на март в 50 cm слой при зимните житни култури са ниски за сезона – на места под 65% от ППВ в агростанциите Николаево, Казанлък, Чирпан, Любимец.
В началото на следващия период условията ще позволяват провеждане на почвообработки и сеитба на ранни и средноранни пролетни култури.