Развитието на зимните житни култури и засетите пролетници през втората половина от периода ще протича при поднормени топлинни условия
В началото на следващия период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време и температури близки до климатичните норми за третото десетдневие на април. Падналите валежи в края на изтеклия период на много места в западните райони повишиха влагозапасите в горните почвени слоеве. През първите дни от периода се прогнозират валежи и подобрение на условията за вегетацияна земеделските култури и в източните районина страната. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Развитието на зимните житни култури и засетите пролетници през втората половина от периода ще протича при поднормени топлинни условия. В края на април при пшеницата ще преобладава масово фаза вретенене. В началото на май при ечемика на отделни места в полските райони ще се наблюдава и начало на фаза изкласяване. При засетите посеви със слънчоглед и царевица, в зависимост от сеитбените дати, ще протича фаза поникване и начално листообразуване. В началните фази от вегетацията на царевицата и слънчогледа посевите трябва да се обследват за наличие на опасен неприятел – сив царевичен хоботник. При плътност на вредителя над ПИВ е необходимо културите при първа възможност да се третират с някой от регистрираните инсектициди (ПИВ във фенофаза поникване: слънчоглед – 2 бр. бръмбара на м² ; царевица > 2 бр. бръмбара на м² ).
При лозата ще протича формиране на 2-3 –ти лист, а в крайните южни райони и поява на реса. През този период е препоръчително да се извърши профилактично пръскане на лозите срещу причинителите на мана и оидиум (брашнеста мана).
В края на април се прогнозира съществено понижение на минималните температури и условия за образуване на слани, което трябва да се има предвид при засаждане на зеленчуковия разсад в градините.