Агропрогноза: Агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

Отново се прогнозират локални, интензивни, валежи и риск за преовлажнени площи със земеделски култури

Интензивните валежи и падналите градушки в края на първото десетдневие на май нанесоха непоправими щети на пролетните и зеленчукови култури на много места в Западна България и Тракийската низина.

И през следващия  период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време. Отново се прогнозират локални, интензивни, валежи и риск за преовлажнени площи със земеделски култури. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Очакваните валежи до средата на май ще повишават нивото на почвените влагозапасии в 100 cm слой. На много места в страната, с изключение на крайните североизточни райони, почвените влагозапаси в 50cmслой при зимните житни култури са достигнали до и над  80% от ППВ.

През периода развитието на земеделските култури ще протича с по-забавени темпове, при температури под климатичните норми. В средата на май при пшеницата в полските райони ще преобладава фаза изкласяване. При царевцата и слънчогледа ще се наблюдава листообразуване.

Прогнозираното хладно и влажно време през периода ще създава условия за увеличение на инфекциозния фон от редица гъбни болести: по пшеницата  ръжди (кафява, жълта) и фузариоза по класа; мани по зеленчуковите култури и лозата.

Честите валежи до средата на май ще възпрепятстват провеждането на растителнозащитните пръскания срещу болестите, вредителите и конкурентната плевелна растителност. След спиране на валежите се препоръчва при първа възможност при незасегнатите от пролетните слани семковите овощни видове да се извърши комбинирано пръскане срещу най-важните болести и вредители: струпясване, брашнеста мана, ябълков плодов червей, кръгломиниращ молец и др.. При лозата се препоръчва комбинирано пръскане срещу мана, оидиум и срещу гъсениците от първото поколение на шарения гроздов молец.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама