Агро сътрудничество между АС и ЕС – от решаващо за бъдещето

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Селскостопанското сътрудничество между Африканския и Европейския съюз ще бъде от решаващо значение за устойчивото бъдеще. Петата среща на върха между Африканския и Европейския съюз се състоя в края на ноември в Абиджан, съобщава ec.europa.eu. Основната тема бе възможността за засилване на сътрудничеството между двата континента, като фокусът пада върху младите хора и постигането на тяхното устойчиво бъдеще. На срещата се събраха лидери от 55-те държави- членки на Африканския съюз и 28-те държави-членски на ЕС.

„Днес повечето от африканските граждани са на възраст под 25 години, а до средата на века всеки четвърти в света ще бъде африканец. Този „демографски дивидент“ обаче остава неоползотворен без интелигентни инвестиции. Това е точно причината, поради която ще направим инвестиции в образованието, в инфраструктурата, в мира и устойчивостта, както и в доброто управление. На свой ред, всичко това ще допринесе за създаването на добра стопанска среда и ще създаде толкова необходимите работни места и икономически растеж“, това казва председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Населението в Африка се очаква да се удвои до 2050 г. от 1,2 млрд. души достигне 2,4 млрд. Необходимо е да се създават по 18 милиона нови работни места  всяка година до 2035г. за младото африканско население, обявяват от Международния валутен фонд.

Секторът на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост бяха ключови области  за обсъждане на срещата. Те играят и  решаващата роля за създаването на работни места, икономически растеж и устойчиво развитие в Африка. ЕС, който вече е силен партньор в селскостопанския сектор, има за цел да засили това партньорство чрез фокусиране върху търговията, инвестициите и бизнеса, а не върху помощите. Основният принцип на това ново партньорство е да се насърчи “политическият диалог като инструмент за развитие”, който беше от основно значение за стартирането на политическия диалог между ЕС и АС. Този диалог е в съответствие с Декларацията от Малабо, приета през 2014 г. от АС, която има за цел да сложи край на глада и намаляване наполовина бедността до 2025 г.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама