Агро-хранителният бизнес иска по-лек преход след Брекзит

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Хранителната индустрия в ЕС, земеделските стопани и търговците на хранителни продукти обединиха усилията си и призоваха за по-лек преход след Брекзит. Работодателите в хранителната верига са изправени пред “безпрецедентни предизвикателства”. Това посочват от Копа-Коджека, Food Drink Europe и организацията, представляваща търговците на селскостопански стоки.

Хранително-вкусовата промишленост е най-големият производствен сектор в ЕС, а търговията с агро-хранителни продукти съставлява 11% от всички търговски потоци между Великобритания и ЕС-27. Според организациите е от изключителна важност да се поддържат възможно най-ниски тарифни бариери в търговията.  В момента Великобритания внася около 40% от храните, които потребява, а най-големият пазар за вноса и износа на хранителни продукти е ЕС. “След Брекзит движението на стоки между Обединеното кралство и ЕС-27 вече няма да се счита за сделка в рамките на ЕС”, посочват трите организации.  Те допълват, че движението на земеделски продукти, храни и напитки в двете посоки ще бъде подчинено на обичайните формалности с трети страни, съобщава euractiv. Според Световната търговска организация много британски сектори ще станат нерентабилни за една нощ.

Организациите на хранителни вериги обявиха, че вносителите или износителите биха могли да се справят с тарифата в рамките на до 86%, ако Великобритания напусне ЕС без търговско споразумение. Те предлагат да бъде сключено специално споразумение, което ще облекчи допълнителните разходи. Говорител на Food Drink Europe изказа притеснението на организацията, че все още преобладава несигурността по време на преговорите.

От ирландската държава пък казват, че не бива да има радикални промени между страната им и Великобритания. Те подчертаха необходимостта от преходен период. Около 43% от ирландският износ на селскостопански продукти отива за Обединеното кралство. Що се отнася до продължителността на преходния период, представители на заинтересовани страни по хранителната верига заявиха, че “трябва да се определи от основните нужди на бизнеса и граничните власти, а не да се решава произволно от политическите изисквания”.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА