Пълна забрана за олово в лова и риболова в ЕС иска Европейската агенция по химикали

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

След приемането на спорните рестрикции засягащи употребата на олово във влажните зони в края на 2020-та, тази година започва с още по-голямо предизвикателство за ловно-рибарската общност. Европейската агенция по химикали (ECHA) публикува доклад, в който се предлага пълна забрана на употребата на олово в мунициите и рибарските такъми, предаде Националното ловно- рибарско сдружение- Съюз за ловците и риболовците в България (НЛРС-СЛРБ).

Оценка на рисковете за здравето и околната среда от употреата на олово

Досието е разработено по поръчка на Европейската комисия, като от ECHA са направили оценка на рисковете за здравето и околната среда при употребата на този материал и неговите съединения. От агенцията защитават това предложение с мотива, че всяка година най-малко 127 милиона птици се излагат на риск от отравяне с олово. Те добавят и че около 1 милион деца са изложени на риск заради консумацията на месо от дивеч, като това би могло да повлияе на тяхното неврологично развитие. Според изчисленията на агенцията, ако употребата на този елемент се забрани, емисиите на оловото в природата ще бъдат намалени с около 1,7 милиона тона за период от 20 години.

Ограничения при оловните муниции

В доклада се предлага пълна забрана на продажбата и употребата на оловни муниции, като се предлага преходният период за мунициите от малък калибър да бъде 5 години, а този за мунициите от голям калибър само 18 месеца. От агенцията допускат употребата на такива муниции на стрелбищата, но при изключително строги правила и контрол.
Мрежите улавящи муниции ще станат задължителни, за да се сведе до минимум замърсяването на природата с олово.

България, реки, Agrozona.bg
Ограничения при риболовците

ЕCHA предлага и пълна забрана за продажбата и употребата на олово в рибарските тежести и такъми. Предлагат се преходни периоди в зависимост от теглото на продукта. За по-малки или равни на 50 грама- срок от 3 години (от евентуалното приемане), а за по-тежките предложеният срок е 5 години.

Военни, полиция и държавни структури няма да бъдат засегнати от ограниченията

В досието не се предвиждат никакви ограничения за армия, полиция, служби за сигурност и т.н. Не са предложени и ограничения за употребата на такива боеприпаси на закрито.

Какво следва?

В края на март тази година ще стартират консултации на базата на доклада, по време на които всички заинтересовани страни ще могат да защитят позициите си. Те ще продължат 6 месеца, след което досието ще бъде разгледано от две комисии RAC (Комисия за оценка на риска) и SEAC (Комисия за социално-икономически анализ). Позициите на двете комисии трябва да бъдат готови до средата на 2022-ра година, след което досието и предложенията ще влязат за обсъждане в Европейската комисия.

Действия на НЛРС-СЛРБ

Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” стартира работа по този въпрос още преди публикуването на документа. Организацията е категорично против подобни рестрикции и ще се бори срещу приемането им. Съюзът на ловците и риболовците в България организира анкета по темата, в която мнението си са дали стотици родни ловци. Отделно на това, в партньорство с Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) беше организирана и международна анкета по темата. И двете анкети продължават да бъдат активни и можете да ги откриете на следните линкове:

Анкета на НЛРС-СЛРБ

Анкета на FACE и НЛРС-СЛРБ

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА