АЧС се върна в Китай, но с нов, по-опасен щам

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Това поставя под въпрос и разработването на ваксина срещу болестта по свинете

Ново навлизане на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) бе регистрирано в Китай от китайски учени, като се съобщава за АЧС от генотип I с развитие на хронични инфекции, информират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Генотип I на АЧС беше щамът, който съществуваше в Португалия и Испания в продължение на няколко десетилетия през 20-ти век и в момента е ендемичен на италианския остров Сардиния. Откакто вирусът на АЧС влезе (повторно) в Европа и Азия от 2007 г., той беше генотип II – различен и по-вирулентен щам, оценяват експерти.

В Китай от 2018 г. навлезе, разпространи се и циркулира вече повече от две години генотип II, подобен на Georgia-07, с висока вирулентност. Сега обаче китайските учени съобщават, че откриват АЧС с генотип I.

Учените от Харбинския ветеринарен изследователски институт, Китайската академия за селскостопански науки (CAAS) в Харбин, заключиха в статията си в Emerging Microbes & Infections, че появата на генотип I вируси на АЧС „ще предизвика повече проблеми и предизвикателства за контрола и превенцията на африканската чума по свинете в Китай“.

През юни 2021 г. генотип I на АЧС е открит във ферма с домашни свине в провинция Шандонг, Китай, когато прасе за угояване е показало нервно паралитични симптоми. По-късно в друга ферма в провинция Хенан, Китай четири прасета за угояване са проявили признаци на хронична инфекция, включително загуба на тегло, периодична треска, кожни язви и артрит, завършила със смърт. Резултатите от взетите проби от четирите мъртви прасета потвърждават наличието на Генотип I на вируса на АЧС.

Появата на генотип I АЧС ще създаде повече проблеми и предизвикателства за контрола и превенцията на африканската чума по свинете в Китай, коментират учени.

Информационния център за здраве на свинете в САЩ направи оценка, относно разпространението на новопоявилия се генотип I, която гласи, „че прасетата заразени с тези вируси могат лесно да останат незабелязани в началото на епидемията поради намалената вирулентност на вируса. Предвид намалената вирулентност и характеристиките им на предаване, твърде вероятно е да се предположи, че тези вируси биха могли да се появят и в други региони на Китай и Югоизточна Азия или дори вече да циркулират в други региони“. Освен това се поставя под въпрос и разработването на ваксина, по която се работи на базата на генотип II, който циркулира в Европа.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА