АЧС се върна в Китай, но с нов, по-опасен щам

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Това поставя под въпрос и разработването на ваксина срещу болестта по свинете

Ново навлизане на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) бе регистрирано в Китай от китайски учени, като се съобщава за АЧС от генотип I с развитие на хронични инфекции, информират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Генотип I на АЧС беше щамът, който съществуваше в Португалия и Испания в продължение на няколко десетилетия през 20-ти век и в момента е ендемичен на италианския остров Сардиния. Откакто вирусът на АЧС влезе (повторно) в Европа и Азия от 2007 г., той беше генотип II – различен и по-вирулентен щам, оценяват експерти.

В Китай от 2018 г. навлезе, разпространи се и циркулира вече повече от две години генотип II, подобен на Georgia-07, с висока вирулентност. Сега обаче китайските учени съобщават, че откриват АЧС с генотип I.

Учените от Харбинския ветеринарен изследователски институт, Китайската академия за селскостопански науки (CAAS) в Харбин, заключиха в статията си в Emerging Microbes & Infections, че появата на генотип I вируси на АЧС „ще предизвика повече проблеми и предизвикателства за контрола и превенцията на африканската чума по свинете в Китай“.

През юни 2021 г. генотип I на АЧС е открит във ферма с домашни свине в провинция Шандонг, Китай, когато прасе за угояване е показало нервно паралитични симптоми. По-късно в друга ферма в провинция Хенан, Китай четири прасета за угояване са проявили признаци на хронична инфекция, включително загуба на тегло, периодична треска, кожни язви и артрит, завършила със смърт. Резултатите от взетите проби от четирите мъртви прасета потвърждават наличието на Генотип I на вируса на АЧС.

Появата на генотип I АЧС ще създаде повече проблеми и предизвикателства за контрола и превенцията на африканската чума по свинете в Китай, коментират учени.

Информационния център за здраве на свинете в САЩ направи оценка, относно разпространението на новопоявилия се генотип I, която гласи, „че прасетата заразени с тези вируси могат лесно да останат незабелязани в началото на епидемията поради намалената вирулентност на вируса. Предвид намалената вирулентност и характеристиките им на предаване, твърде вероятно е да се предположи, че тези вируси биха могли да се появят и в други региони на Китай и Югоизточна Азия или дори вече да циркулират в други региони“. Освен това се поставя под въпрос и разработването на ваксина, по която се работи на базата на генотип II, който циркулира в Европа.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама