АЧС се появява отново в области, които преди това са били обявени за свободни от АЧС. Това показва анализ за епизоотична обстановка в България, съседни страни и ЕС, изготвен от Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Повторната поява на болестта важи с пълна сила за Румъния, където за периода 2-9 август са обявени 176 огнища при домашни свине и 23случая при диви.
От публикация на известния полски професор Зигмунд Пейсак става ясно, че не може да се спре разпространението на вируса на АЧС сред популацията от диви свине. Труповете на умрелите диви свине са много по-опасни, отколкото живите домашни свине.Това заболяване не е характерно за нашите географски ширини и климатични условия и много малко хора имат нужния професионален опит за справяне със ситуацията. Това е едно екзотично заболяване, съвсем ново и неизвестно за нас.
Вирусът на АЧС не се разпространява с бърза скорост (около 5 км за месец), но е характерен с високата си патогенност. Например, ако ловец или комбайнер (шофьор) изхвърли част от сандвич, съдържащ заразен колбас, тогава вирусът може да се разнесе много бързо, буквално до утрешния ден. Комбинацията от висока плътност на популацията от диви свине, подхранването им от ловците, благоприятните климатични условия, масовите полета със селскостопанска продукция/насаждения и забранения лов, води до два пъти годишно раждане на женските екземпляри и оцеляване на малките прасенца (на фона на миналогодишни опрасвания, когато са раждали един път годишно и са оцелявали по-малък брой новородени малки прасенца).
По отношение на лова –в същата статия професора посочва, че трябва да се извършва усилено в райони, в които не е обявено заболяването, с цел редуциране на популацията и да бъде много добре организиран с фокус на отстрел предимно към женските екземпляри. А в случаите, в които вече е налице заболяването, тогава да се пристъпи към ограничаване на засегнатите зони, ако е възможно да бъде оградено мястото с електропастир и да бъде комбинирано с подхранване на дивите свине, което да ги примами и да е в центъра на инфектираната зона, а отстрела да става от периферията към центъра (от вън на вътре), щателно претърсване на местностите и вземане на проби за лабораторно изследване.