АБВ за гладиолите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

– Не трябва да садите гладиолите на едно и също място две години подред. Почвата да тях трябва да бъде лека, въздохопроницаема. Навреме я разрохквайте, почиствайте и подхранвайте.

– В началото на пролетта клубенолуковиците на гладиолите се изваждат от хранилището, почистват се от люспите, повредите се изрязват до здрава тъкан, като ножът е дезинфекциран, поставят се в невисок кашон и се оставят на светло и прохладно място за ускорено израстване. Силно повредените от болести луковици се изхвърлят веднага.

– Непосредствено преди засаждането на клубенолуковиците и детките е желателно да се накиснат за 12 часа в топъл разтвор на калиев перманганат за профилактика на гъбични заболявания. След това една нощ преди засаждането те трябва да се натопят в разтвор от дървесна пепел и микроелементи. Помнете, че детките на гладиолите имат много твърда люспа и без продължително накисване няма да покълнат.

– Клубенолуковиците се засаждат, когато почвата на дълбочина 10-12 см се затопли до 8-10 градуса. Ранните пролетни студове не са опасни за растенията, които се намират в почвата. Желателно е в посадъчната ямка, под дъното на клубенолуковиците, да се добави чист пясък, тогава те ще боледуват по-малко.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА